ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Co to jest RFID?

Radio Frequency IDentification w skrócie RFID to ogólny termin używany do opisu systemu, który przeznaczony jest do bezprzewodowej (za pomocą fal elektromagnetycznych o częstotliwości RF) identyfikacji obiektów, osób oraz rzeczy. Jest grupowane w ramach szerokiej kategorii technologii automatycznej identyfikacji (ang. AutoID).

 

Obecnie RFID jest wykorzystywane w wielu miejscach choć nie do końca możemy mieć tego świadomość. Wszędzie tam, gdzie dostęp do budynków odbywa się przy użyciu plastikowych kart zbliżeniowych to właśnie RFID. Karta taka składa się z anteny w kształcie pętli indukcyjnej oraz µ-chipu, który jest "mózgiem" całego układu. Znacznik RFID wtopiony w kartę jest w stanie uśpienia do momentu znalezienia się w pobliżu czytnika RFID, który emituje fale elektromagnetyczne o częstotliwości RF. Takie pole emitowane przez czytnik ładuje kondensator umieszczony w µ-chipie, który zasila cały układ z wystarczającą mocą wymaganą do wyemitowania informacji zwrotnej w stronę czytnika RFID. Dokładniejszy opis można znaleźć w artykule "Podział transponderów RFID".

 

Podobne funkcjonalności są umieszone w nowych paszportach (rys.2) ze znakiem pokazanym na rys.1.

 

Znak identyfikujący użycie RFID w paszporcie

Rys.1 Znak wskazujący na użycie techniki RFID w paszporcie.

 

Oprócz wcześniej wymienionych paszportów biometrycznych oraz kart dostępowych do budynków na rynku polskim coraz częściej możemy spotkać karty zbliżeniowe służace do tzw. płatności bezdotykowych tj. PayPass (karty MasterCard ) oraz PayWave (karty Visa). Pozornie zwiększa to bezpieczeństwo płatności za pomocą kart debetowych, kredytowych, prepaid, jednakże wiele artykułów umieszczonych w internecie wykazuje, że jest to złudne.

 

W przeciwieństwie do wszechobecnie używanych pasków magnetycznych oraz chipów , technika RFID nie wymaga bezpośredniej styczności z urządzeniem czytającym, co daje pozorny wzrost bezpieczeństwa konsumentów (mniejsze prawdopodobieństwo kopiowania, duplikacji kart np. przez kelnera). Jednakże dla sygnałów radiowych nie ma zbyt wielu przeszkód, dlatego też odczyt danych z karty może odbyć się bez wiedzy jej właściciela.

Znaki identyfikujące karty wykorzystujące technikę RFID

Rys.3 Znaki identyfikujące karty wykorzystujące technikę RFID

 

 

pixel