ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Czy likwidacja gotówki w Polsce jest możliwa? Szwecja jest już blisko!

2022-10-31
Czy likwidacja gotówki w Polsce jest możliwa? Szwecja jest już blisko!

Temat eliminacji banknotów z obiegu jest obecnie z bardzo gorący. Wszystko za sprawą jednego z europejskich krajów, który wprowadził pewne znaczące zmiany. Likwidacja gotówki w Szwecji wydaje się być już formalnością. Czy rzeczywiście tak jest i czy Polska również pójdzie w tę stronę? Przeczytaj nasz artykuł!

Czy całkowita eliminacja gotówki jest w ogóle możliwa?

Temat likwidacji gotówki w Polsce jest obecnie bardzo szeroko analizowany, zarówno przez rząd, jak i ogólnie przez społeczeństwo. Czy taka opcja jest w ogóle możliwa w naszym kraju? Trudno powiedzieć.

Badania potwierdzają jednak, że większość Polaków posługuje się kartami płatniczymi. Według NBP w I kwartale 2022 roku, w obiegu było ich 43,2 miliona, z czego spora większość to karty zbliżeniowe. To imponująca ilość, która wskazuje na to, że bezgotówkowe formy płatności odpowiadają naszym rodakom.

Nie oznacza to jednak, że Polacy całkowicie zrezygnowali z korzystania z banknotów, więc likwidacja gotówki to tylko kwestia czasu. Wiele osób nadal preferuje wypłacanie pieniędzy z konta i regulowanie należności w ten sposób. Daje im to poczucie bezpieczeństwa i możliwość rozsądniejszego zarządzania finansami. Trudno więc odpowiedzieć na pytanie, czy całkowita eliminacja gotówki jest w ogóle możliwa.

Eksperci twierdzą, że taki proces dałoby się przeprowadzić, ale byłby on długi, żmudny i kontrowersyjny dla społeczeństwa. Ograniczenie korzystania z gotówki jest natomiast jak najbardziej możliwe i już niedługo stanie się faktem. Niektórzy mówią, że likwidacja gotówki powinna zostać przeprowadzona, ze względu kwestie bezpieczeństwa, ponieważ kartę można umieścić w specjalnym, ochronnym etui na kartę zbliżeniową, a całe konto jest zabezpieczone różnymi hasłami i kodami.

Co za tym idzie, pieniądze na karcie są według nich bezpieczniejsze. Inni uważają po prostu, że chodzi o wygodę. Tak naprawdę największą motywacją do likwidacji gotówki jest ograniczenie unikania płacenia podatków przez przedsiębiorców, którzy przyjmują płatności banknotami, nie wystawiając faktury czy paragonu.

Szwecja wprowadza bezgotówkową rewolucję

Tak jak wspomnieliśmy, prekursorami w zmniejszeniu możliwości korzystania z gotówki są Szwedzi, gdzie już teraz banknoty stanowią tylko 1% PKB. Likwidacja gotówki w Szwecji jest więc tylko kwestią czasu. Coraz więcej miejsc w tym kraju pozwala tylko na uiszczenie opłaty kartą lub płatności zbliżeniowe telefonem. Obecnie mocno ograniczono możliwość posługiwania się banknotami, jednak nie wiadomo kiedy zniknie gotówka w Szwecji. Mówi się, że do 2030 roku korony szwedzkie zostaną całkowicie usunięte z obiegu. Dzięki temu Szwecja chce zwiększyć przejrzystość finansową i uniknąć niepłacenia podatków. Pojawił się także pomysł wprowadzenia e-waluty (e-korony), który byłby alternatywnym systemem płatności, działającym na wypadek sytuacji kryzysowych. Obecnie projekt jest w fazie badań. Jeśli jednak wejdzie w życie likwidacja gotówki w Szwecji stanie się już tylko formalnością.

Aluminiowe etui antykradzieżowe na karty zbliżeniowe (buk)

Likwidacja gotówki w Polsce. Rząd ma na to plan

Pełna likwidacja gotówki w Polsce będzie trudna, ale jej ograniczenie to już właściwie fakt. Od kiedy wystarczy nam już tylko cienki portfel, w którym zmieści się karta i kilka banknotów? Prawdopodobnie od 2024 roku! 1 stycznia 2024 roku w ustawie o prawach konsumenta pojawi się nowy zapis. Transakcje na więcej niż 20 tysięcy nie będą mogły być opłacane gotówką. Decyzja jest oczywiście kontrowersyjna i nie podoba się wielu środowiskom. Przykładowo Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uznał, że jest to zbyt daleko idąca ingerencja w zasady wolnego rynku.

Czy i kiedy zniknie gotówka z Polski – perspektywa przedsiębiorcy

Oczywiście biznes już kilka lat temu musiał dostosować się do tego, że płatności gotówkowe były limitowane. Teraz jednak dotyczy to też klientów indywidualnych. Rząd przewidział jednak benefity dla przedsiębiorców. Ci, którzy będą tzw. detalistami (80% ich klientów muszą stanowić konsumenci) i miesięcznie będą zarabiać minimum 50 tys. zł, a powyżej 65% ich dochodu będzie pochodziło z obrotu bezgotówkowego, otrzymają bezterminową ulgę na zakup terminala. Nie będzie to jednak więcej niż 2 tys. rocznie.

Poza tym, taki przedsiębiorca może liczyć na szybszy zwrot VAT (do 15 dni). Musisz jednak wiedzieć, że terminale będą podłączone do systemu Krajowej Administracji Skarbowej, która będzie kontrolować wszystkie Twoje wpływy.

Zabezpiecz swoje finanse

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą, która preferuje płatności zbliżeniowe czy jednak nadal posługujesz się gotówką, koniecznie wyposaż się w produkty, które pozwolą Ci chronić Twoje finanse. Miłośnicy kart płatniczych, powinni mieć specjalne, np. skórzane etui na karty z technologią RFID, które zabezpieczy ich przed wykradzeniem pieniędzy z konta.

To drobna rzecz, za którą podziękujesz, gdy w Twoim otoczeniu pojawi się oszust, chcący odebrać Ci Twoje ciężko zarobione pieniądze. Jeżeli jednak masz ze sobą zwykle gotówkę, wyposaż się w cienki portfel, który zmieści się np. w wewnętrznej kieszeni marynarki czy z przodu w spodniach, dzięki czemu nie będzie tak łatwo go ukraść. Warto wybrać taki, który również będzie wyposażony w RFID, jeżeli chcesz nosić w nim karty. Oczywiście aluminiowe etui na karty pomieści gotówkę, jednak w bardzo ograniczonej ilości. Nie jest to więc opcja dla osób, które na co dzień obsługują transakcje gotówkowo i noszą ze sobą spore pliki banknotów lub dużo monet.

Teraz już wiesz, czy likwidacja gotówki w Polsce i przejście w pełni na płatności zbliżeniowe, jest możliwe. Mamy nadzieję, że tym artykułem nie tylko rozwialiśmy wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące tego, kiedy zniknie gotówka, ale także przypomnieliśmy Ci, jak ważne jest zabezpieczenie zarówno banknotów, jak i kart, np. przez aluminiowe etui antykradzieżowe.

Polecane

pixel