ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Czy płatności kartą zbliżeniową są bezpieczne?

2021-05-10
Czy płatności kartą zbliżeniową są bezpieczne?

Płatności zbliżeniowe stanowią jedną z najbardziej nowoczesnych, szybkich, a do tego niebywale wygodnych form regulowania należności. Nie musimy wprowadzać ich do czytnika, nie musimy podawać kodu PIN czy też podpisywać jakichkolwiek rachunków. I wszystko wydaje się być piękne, do czasu, gdy w grę nie wchodzi nasza obawa o bezpieczeństwo takich płatności. Wielu z nas zadaje sobie pytanie - czy takie zbliżeniowe płacenie jest faktycznie bezpieczne? Czy nie stwarza ono dużego zagrożenia dla naszych finansów? A jeśli tak, to czy istnieją sposoby na ograniczenie kradzieży elektronicznej?

W jaki sposób działa płatność zbliżeniowa?

Korzysta z niej blisko 70% społeczeństwa, a mimo wszystko większość nie wie, na jakiej zasadzie taka karta zbliżeniowa działa. Płatność zbliżeniowa, określana inaczej mianem bezstykowej, polega na zbliżeniu karty czy też smartfona do czytnika terminala.

W karcie znajduje się niewielkich rozmiarów mikroprocesor, pamięć oraz antena. Dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej, nie trzeba nawet wkładać jej do czytnika. Cewka w terminalu pobudza cewkę w karcie, zasilając w ten sposób układ RFID. Ten wysyła do czytnika sygnał z danymi, dzięki czemu następuje autoryzacja transakcji zbliżeniowej. To tyle i aż tyle! W przypadku zaś smartfonów, te działają poprzez NFC - Near Field Communication, wykorzystując bezdotykową i bezprzewodową technologię komunikacyjną, w której to istotne znaczenie odgrywają fale radiowe. Te mają za zadanie udostępnić cyfrowe informacje.

Czy karty zbliżeniowe mogą gwarantować bezpieczeństwo?

Takie płatności zbliżeniowe są bezpieczne, jednak zawsze należy stawiać na rozsądek i ostrożność. Nowoczesne rozwiązania gwarantują szereg korzyści jego użytkownikom, jeśli przestrzega się przy tym wszelkich zasad ostrożności.

Wszystkie te osoby, które korzystają z kart zbliżeniowych i jednocześnie troszczą się o to, by nie dostały się one w ręce osób niepowołanych, bez problemu mogą korzystać z takich form płatności, by móc dzięki temu stawiać na oszczędność czasu, na wygodę i maksymalny komfort.

W przypadku, gdy dojdzie do zgubienia karty lub jej kradzieży, kluczowe znaczenie ma szybkie zablokowanie karty, tak, aby żadna z osób trzecich nie mogła z niej skorzystać oraz powiadomienie o tym fakcie organu policji. Czy klient traci pieniądze, które zostały z konta pobrane lub którymi dokonano płatności zbliżeniowych? Do czasu, gdy karta nie zostanie zablokowana, właściciel karty odpowiada za transakcje do 150 euro przy wykorzystaniu kodu PIN i do 50 euro przy transakcji zbliżeniowej.

Skórzane damskie etui blokujące karty zbliżeniowe RFID (Czerwony)

Odpowiednie portfele dla kart

Wybór odpowiedniego portfela nie jest wcale zadaniem tak łatwym, jakby mogło się wydawać. Dawniej wykorzystywano przede wszystkim duże portfele, które wypełnione były po brzegi dokumentami, pieniędzmi i paragonami, zajmując bardzo dużo miejsca, bez możliwości schowania ich w bezpieczną kieszeń. Dziś można wybrać tak zwane portfele antykradzieżowe, które oprócz małych rozmiarów na niezbędne dokumenty czy banknoty, są odpowiednio także chronione przed kradzieżami elektronicznymi. Takie portfele antykradzieżowe zabezpieczają bowiem karty zbliżeniowe przed nieautoryzowanym odczytem danych, które są na nich zapisane. Portfel z ochroną RFID to idealny wybór dla wszystkich tych klientów, którzy pragną stawiać na maksymalną ochronę i jak najlepsze zabezpieczenie swoich danych zawartych w dokumentach.

Wśród dostępnych na rynku produktów w kategorii ultra cienkie portfele, w tym te zabezpieczające, z pewnością każdy może znaleźć dla siebie odpowiedni model. Solidna, piękna skóra czy może materiałowy portfel? Produkt do kart zbliżeniowych czy rozwiązanie dla wszystkich dokumentów? Męski portfel dla biznesmena stawiającego na jakość i solidność czy elegancki portfel dla wymagających kobiet? Różnorodność produktów skierowana jest absolutnie dla każdego.

Ciekawą propozycją skierowaną dla panów jest ultra cienki portfel męski, który można włożyć w kieszeń marynarki czy spodni, bez obawy, że ten wypadnie lub zostanie skradziony przez ,,szukającego okazji” złodzieja. W takim portfelu można pomieścić niezbędne karty i dokumenty, a dzięki technologii RFID STOP są one w pełni chronione. Co więcej tego typu produkty posiadają również funkcję Tap&Go, która to nie zakłóca się z innymi kartami zbliżeniowymi.

Cienkie portfele mają niewielkie rozmiary i około 1 centymetr grubości, bez dokumentów. Można włożyć je więc dosłownie wszędzie, co sprawia, że nie są one łatwym kąskiem dla złodzieja. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni model, a ten na pewno będzie w stanie zadowolić i usatysfakcjonować każdego, najbardziej nawet wymagającego klienta.

Ultra cienki portfel na banknoty oraz karty zbliżeniowe (Brązowy)

Wykorzystanie produktów antykradzieżowych

Bogata oferta produktów obejmuje portfele, torby i inne zabezpieczenia, zwiększa szansę ochrony dokumentów, jednocześnie zmniejszając ryzyko kradzieży i tej tradycyjnej i tej elektronicznej. Bez względu więc, czy chodzi o użytkowanie takich zabezpieczeń na co dzień czy w trakcie wyjazdów i różnego rodzaju podróży, warto w nie właśnie inwestować.

Polecane

pixel