ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Jak chronić swoją kamerkę w laptopie? Oto co musisz zrobić

2023-03-01
Jak chronić swoją kamerkę w laptopie? Oto co musisz zrobić

Zabezpieczenie kamerki w laptopie to konieczność, niezależnie czy korzystasz z komputera na co dzień czy sporadycznie. O tym temacie zaczęto mówić już kilka lat temu, jednak do tej pory nie wszyscy wiedzą, dlaczego trzeba to robić. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który nie tylko rozjaśni tę kwestię, ale też wskaże Ci najlepsze sposoby na ochronę komputera w tym względzie.

Dlaczego warto chronić swoją kamerkę w laptopie?

Kradzież danych przez kamerę w laptopie jest obecnie niezwykle powszechna i dotyka coraz większego odsetka społeczeństwa. Mimo to większość z nas nie zabezpiecza swoich komputerów i orientuje się dopiero wtedy, gdy pojawiają się konsekwencje. Wiele osób uważa, że tylko celebryci czy osoby bogate stają się ofiarami włamań do kamery w laptopie, a przeciętni ludzie nie mają się czego bać.

Nic bardziej mylnego! Często nasze kamery stają się łupem osób, których zupełnie nie znamy, a które to mimo wszystko chcą wyłudzić nasz wizerunek. Po co właściwie ktoś mógłby chcieć „podglądać” przez kamerę kogoś całkowicie nieznajomego?

Brak ochrony kamerki - konsekwencje

Przejęcia kamer dokonywane są m.in. ze względu na badania eyetrackingowe. Polegają one na śledzeniu i rejestracji spojrzeń użytkownika. Dzięki temu, np. właściciele różnych serwisów online mogą dowiedzieć się, gdzie najlepiej umieszczać reklamy, aby wzrok osób odwiedzających stronę padał w pierwszej kolejności na nie. Jest to więc niezwykle ważne narzędzie marketingowe, które zazwyczaj wykorzystuje się w legalnych warunkach. Niektórzy marketerzy jednak uciekają się do tych mniej etycznych sposobów, kradnąc obraz z kamer.

Poza tym do Twojej kamery mogą podłączyć się osoby, które chcą po prostu posłużyć się Twoim wizerunkiem lub wykorzystać Twoje prywatne wideo do szantażu. Włamanie się do kamerki w laptopie nie jest niestety zbyt skomplikowane i wcale nie trzeba być zaawansowanym hakerem, aby to zrobić. Istnieją bowiem w sieci programy, które można dostać za niewielką opłatą i dosłownie każdy może wtedy odczytać taki obraz. Co więcej, już w 2013 roku eksperci wykazali, że już średniozaawansowani hakerzy są w stanie przejąć kamerkę w laptopie i przekonwertować ją tak, aby system uznawał ją za jedno z urządzeń HID, takich jak klawiatura.

Dzięki temu już tylko krok dzieli ich od możliwości przejęcia ekranu komputera i widzenia wszystkiego, co się na nim dzieje.

Proste sposoby na ochronę kamerki

Najprostszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa kamerki jest naklejenie na nią czegoś, co zabezpieczy obraz. Wiele osób stosuje w tym celu plastry opatrunkowe, taśmę klejącą lub naklejki. Nie jest to jednak najlepsza metoda, ponieważ większość takich materiałów i tak delikatnie prześwituje, a poza tym pozostawia po sobie klej i może uszkodzić kamerę.

W tym rozwiązaniu niekomfortowe jest także to, że za każdym razem, kiedy będziesz mieć potrzebę skorzystania z urządzenia, będziesz musiał odklejać swoje zabezpieczenie kamerki i przyklejać zupełnie nowe po zakończeniu użytkowania. Trzeba też przyznać, że taki rodzaj ochrony jest niezbyt estetyczny i o ile w warunkach domowych można do niego przywyknąć, o tyle np. na spotkaniach biznesowych może być obiektem kpin.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie profesjonalnej zaślepki na kamerkę internetową, która została zaprojektowana w taki sposób, aby nie uszkodzić kamery, a do tego móc bez problemu w każdej chwili odsłonić obraz. To wygodny, prawie niewidoczny gadżet, który gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa kamerki.

Ruchoma zasłonka na kamerkę internetową logo kolor (czarny)

Zaawansowane metody zabezpieczania kamerki

Pamiętaj jednak, że wszelkie wymienione wyżej osłony mechaniczne zakrywają jedynie obraz, a dźwięk wciąż może przedostać się w niepowołane ręce, dlatego warto wykorzystywać też inne sposoby na ochronę prywatności. Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane sposoby zabezpieczenia kamerki w laptopie, to zdecydowanie dobrze jest mieć na komputerze zainstalowany bezpieczny, sprawdzony program antywirusowy.

Wyłapie on większość szkodliwych programów, które będą chciały użyć Twojej kamery bez zgody. Poza tym pamiętaj także, aby ustawiać silne hasła do wszystkich aplikacji czy stron, na których korzystasz z kamerki. Należy również co jakiś czas zmieniać je na nowe. Nie powinno się także udostępniać swojego laptopa osobom niezaufanym, które mogą wprowadzić do niego programy przejmujące kamerkę.

Kamerka w laptopie – czy należy się jej bać?

Czy to wszystko oznacza, że powinniśmy bać się posiadania kamerki internetowej w laptopie? Oczywiście, że nie. Nowoczesne komputery są o tyle bezpieczne, że zazwyczaj ochrona kamerki odbywa się dwutorowo: przez zabezpieczenia systemowe i przez osłonę mechaniczną. Pamiętaj jednak, że w dużej mierze to od Ciebie zależy, czy bezpieczeństwo kamerki zostanie zachowane czy też nie, dlatego tuż po zakupie komputera wprowadź wszelkie wskazane wyżej punkty w życie.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, dlaczego ochrona kamerki jest tak ważna i jak ją sobie zapewnić. Pamiętaj, że profilaktyczne działania wprowadzić jest znacznie łatwiej niż później poradzić sobie z konsekwencjami własnych zaniedbań!

Polecane

Ruchoma zasłonka na kamerkę internetową logo kolor (czarny) Okazja

Ruchoma zasłonka na kamerkę internetową logo kolor (czarny)

14,99 ZŁ brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 11,99 ZŁ/1szt.+25% Cena regularna: 18,99 ZŁ brutto/1szt.-21%
pixel