ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Klatka Faradaya. Jak działa, do czego służy i kiedy warto po nią sięgnąć?

2023-06-01
Klatka Faradaya. Jak działa, do czego służy i kiedy warto po nią sięgnąć?

Klatka Faradaya to bardzo ciekawy przedmiot, który warto znać, choć z pozoru mógłby wydawać się zupełnie niepotrzebny w codziennym życiu. Może ona przydać się np. podczas zabezpieczenia klucza do samochodu lub do przedłużania żywotności power banków. Jak działa i na czym polega jej działanie? Czy warto kupić ją do swojego domu? Przeczytaj ten artykuł, który z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości.

Czym jest Klatka Faradaya?

Klatka Faradaya to swego rodzaju osłona, która zwykle występuje w formie klatki właśnie. Jej zadaniem jest ochrona przedmiotów przed działaniem zewnętrznego pola elektrycznego. Wynalazł ją Michael Faraday w 1836 r., więc jej historia sięga już kilkuset lat, ale wykorzystywana jest ona do dzisiaj. Oczywiście przez lata również ten przedmiot przeszedł ewolucję i nieco się zmienił.

Głównie metamorfozę przeszła jego forma. Nie musi mieć on bowiem formy klatki. Może być to też np. puszka bądź inny zamknięty pojemnik. Nie ma też określonych gabarytów. Najważniejsze, aby zmieścił się w nich przedmiot, który wymaga ochrony. Dzięki temu jest dziś znacznie szerzej wykorzystywany niż kilkadziesiąt lat wstecz.

Jak działa Klatka Faradaya?

To, co jest jednak ważne, jeśli chodzi o klatkę Faradaya, to potencjał elektryczny, który musi być identyczny we wszystkich punktach na powierzchni tej osłony. Dzięki temu, kiedy na zewnątrz pojawia się ładunek elektryczny, ładunki ujemne w metalu przemieszczają się, by go zrównoważyć. Oprócz pola elektrycznego klatka Faradaya blokuje również fale elektromagnetyczne. Co to oznacza? Np. telefony znajdujące się w takiej klatce nie maja sygnału.

Klatka Faradaya w codziennym życiu

Co ciekawe, większość z nas nie ma pojęcia, że wykorzystuje zasadę klatki Faradya w codziennym życiu. To na tej podstawie działa m.in. mikrofalówka. Pewnie niejednokrotnie słyszałeś też, że podczas burzy najlepiej jest pozostać w aucie. Otóż metalowe nadwozie samochodu, też uznane jest za swego rodzaju „puszkę”, która w dużym stopniu chroni przed uderzeniami pioruna. Warto także wspomnieć, że klatka Faradaya ma znacznie ważniejsze zastosowanie niż podgrzewanie jedzenia. Blokuje ona sygnał GPS i Bluetooth, więc nierzadko korzystają z niej szpiedzy czy wojskowi.

Pudełko antykradzieżowe keyless zabezpieczające kluczyki samochodowe (czarne)

Do czego służy Klatka Faradaya?

Zastosowanie Klatki Faradaya jest naprawdę szerokie. Wbrew pozorom jest to urządzenie, które z pewnością przyda Ci się też w domu w różnych sytuacjach. Jest to np. świetny sposób na przechowywanie pilota do samochodu otwieranego bezkluczykowo czy do bramy otwierającej Twoją nieruchomość. Niestety czasami takie urządzenia są hackowane zdalnie, co doprowadza do kradzieży samochodu lub do napaści na Twój dom. Warto więc jednak uważać i zadbać o ochronę odpowiednio wcześniej.

Co więcej klatka Faradaya przyda się też do przechowywania różnego rodzaju sprzętów, takich jak power banki, ponieważ przedłużają one ich wytrzymałość. Co ciekawe, wzorując się na zasadzie działania klatki Faradaya, powstały też wszystkie etui chroniące przed technologią RFID. Kradzież danych jest obecnie bardzo dużym problemem, dlatego warto się tym zainteresować.

Kiedy warto sięgnąć po Klatkę Faradaya?

Zasada Klatki Faradaya jest Ci już znana, wiesz też jakie jest jej zastosowanie, więc z pewnością umiesz już ocenić, czy takie urządzenie przyda Ci się w domu. Warto też zaznaczyć, że nie musisz obawiać się, iż będziesz musiał trzymać swój klucz od auta w ogromnej, metalowej, ciężkiej klatce. Nowoczesne akcesoria tego typu są małe i idealnie pasują do przechowywania kluczka. Nie stanowią większego obciążenia niż klasyczne skórzane etui, także z pewnością nie będą Ci zawadzać. Jeśli chcesz przechowywać większe elementy, np. power banki, warto wyposażyć się w eleganckie pudełko o nieco większych gabarytach. Wygląda ono estetycznie i śmiało możesz postawić je na regale czy nawet na biurku bez obaw o zaburzenie estetyki pomieszczenia.

Klatka Faradaya na prezent

Ze względu na to, że zastosowanie klatki Faradaya jest tak szerokie, śmiało możesz wybrać takie akcesorium na prezent. Ofiarując komuś tego typu upominek, pokażesz mu, że zależy Ci na jego bezpieczeństwie i komforcie. Z pewnością podarunek ten ucieszy osobę, posiadającą auto odpalane bezkluczykowo lub dużą posiadłość, do której dostęp jest za pomocą pilota. To jednak nie wszystko! Jeśli masz wśród bliskich osoby, które np. lubią survival i często wyjeżdżają na takie obozy przetrwania lub po prostu bywają na wycieczkach, gdzie trudno o prąd, klatka Faradaya jest dla nich idealnym prezentem, ponieważ mogą dzięki niej przedłużyć żywotność baterii w power bankach!

Klatka Faradaya ma duże zastosowanie, które z pewnością i Ty wykorzystasz w swoim domu. Koniecznie wybierz idealny model i zaopatrz się w niego jak najszybciej!

Polecane

pixel