ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Złodziejskie metody na turystów, czyli jak nie dać się okraść na wakacjach!

2022-05-09
Złodziejskie metody na turystów, czyli jak nie dać się okraść na wakacjach!

Kradzież nie jest zjawiskiem, z którym chcemy mieć styczność. Bycie oszukanym to doświadczenie bolesne i pragniemy sobie tego zaoszczędzić, zwłaszcza w trakcie wakacji. Urlop to przecież forma relaksu (psychicznego i fizycznego) odpoczynku, a czasami oderwania się od codziennych problemów. Aby za wszelką cenę nie dopuścić do spotkania z oszustem, sprawdź nasz artykuł i zobacz, jakie techniki stosują złodzieje na wakacjach. Ponadto podpowiemy, jak nie dać się okraść i zabezpieczyć najcenniejsze dla nas rzeczy.

Jak okradają turystów?

Bez względu na to, czy podróżujesz w kraju, po Europie, czy na odległym kontynencie - zawsze istnieje szansa, że zostaniesz pozbawiony cennych rzeczy, bez Twojej zgody. Nie daj się okraść na wakacjach! Jakie okoliczności sprzyjają okradaniu turystów?

Tłumy

Tłumy to prawdziwy raj dla kieszonkowców! Nie ma chyba lepszego miejsca, aby wzbogacić się o cenne łupy. A o ścisk i tłok na wakacjach nie jest trudno. Popularne atrakcje, modne place i deptaki, słoneczne plaże pełne turystów, czy kolejki do istotnych w okolicy miejsc. Złodzieje na wakacjach z przyjemnością odwiedzają takie okolice. W tłumie bardzo łatwo na kogoś “niechcący” wpaść, przez “przypadek” otrzeć się. Takie zjawiska w ścisku i tłoku nie budzą niepokoju. W tym czasie jednak kieszonkowcy dopuszczają się okradania turystów.

Samochody i parkingi

Widzisz parking i nie wzbudza on Twojego zaufania? Zmień lokalizację! Ciemne, puste uliczki, brak monitoringu, pracownik parkingu mogący nas oszukać. To tylko kilka cech charakteryzujących miejsce, w którym może dojść do kradzieży naszego pojazdu. Ponadto nierozsądne jest zostawianie na siedzeniach plecaków lub toreb. Nawet jeśli są one puste lub zawierają nieistotne rzeczy - to zaproszenie dla złodzieja na wakacjach.

Niezabezpieczony bagaż

Czy zdarzało Ci się w restauracji powiesić kurtkę z dokumentami lub plecak na oparciu krzesła? Nie zostałeś wtedy okradziony? Musiałeś mieć bardzo dużo szczęścia! Takie nieświadome eksponowanie całego dobytku jest szalenie nieodpowiedzialne. Zwłaszcza jeśli w torbie lub plecaku znajdują się najważniejsze rzeczy - karty, pieniądze, dokumenty, klucze. Chwila nieuwagi w trakcie konsumowania przepysznego, lokalnego posiłku może nieść ze sobą dużo większy koszt niż opłata rachunku z restauracji.

Komunikacja

Chociaż częściowo temat podróży komunikacją miejską łączy się z pierwszym z wymienionych elementów, czyli tłumem, warto odnotować to zagrożenie w osobnym punkcie. Zawsze miej oko na swój bagaż w autobusie, tramwaju, czy pociągu. Delikatna, krótka drzemka, chwila nieuwagi i już jesteśmy na celowniku oszusta.

Rzeczy bez ochrony

Zostawianie rzeczy osobistych bez opieki nie jest najlepszym pomysłem. Jesteś na plaży, idziesz się kąpać w morzu, a na piasku (pod kocem lub ręcznikiem) zostawiasz telefon, pieniądze i klucze? Idealne zaproszenie dla wakacyjnego złodzieja! Dotyczy to jednak nie tylko plaży. Zawsze pozostawienie bagażu bez opieki, nawet na sekundy, to ogromny błąd.

Skórzany damski portfel z ochroną RFID (Czerwony)

Nie daj się okraść na wakacjach! Kilka wskazówek

Złodzieje na wakacjach są przebiegli, ale możemy się przed nimi uchronić. Jednym z tanich i szalenie prostych rozwiązań jest portfel antykradzieżowy. Zdecydowanie przyda się także etui na karty. To ważna rzecz, zwłaszcza jeśli często podróżujemy w tłumach, przemieszczamy się komunikacją miejską. Z artykułu wiemy już przecież, że to idealne miejsca do kieszonkowych oszustw i bezprawnego zeskanowania karty zbliżeniowej. Podobna sytuacja ma szansę wydarzyć się w restauracjach. Ile razy zdarzyło się przekazać kartę kelnerowi i stracić ją na chwilę z pola widzenia? Pojawia się wtedy świetne pole do kradzieży przez zeskanowanie danych karty z paska magnetycznego.

Jak dokładnie działają wspomniane wyżej gadżety? Technologia i ochrona RFID STOP™ w każdym z tych przedmiotów pozwala za zminimalizowane szans na kradzież elektroniczną, chroniąc karty przed odczytem danych w sposób nieautoryzowany. Portfele (na przykład portfel męski RFID) oraz etui, poza swoimi ochronnymi właściwościami, są także szalenie stylowe oraz funkcjonalne. Śmiało posłużą jako prezent. Oczywiście istnieje szansa wyboru gadżetu w różnych kolorach. Poza sprawdzoną, klasyczną czernią, istnieje możliwość postawienia na bardziej wyraziste barwy, jak w przypadku skórzanego, damskiego, krwiście czerwonego portfela z ochroną RFID. Inną opcją jest drewniano-niebieska, aluminiowa wersja z wysuwanymi kartami.

Co jeszcze możemy zrobić, aby szerokim łukiem, świadomie omijać złodzieja na wakacjach? Miej kilka miejsc, w których trzymasz gotówkę lub karty, nie zabierają wszystkiego zawsze ze sobą (paszport warto zostawiać w sejfie w hotelu, tam będzie bezpieczny). Warto także posiadać… fałszywy portfel. Tam schowaj nieco gotówki i w wypadku, kiedy dojdzie do spotkania face to face, a złodziej wręcz zarządza łupu - podaj mu swoje fałszywe, alarmowe rozwiązanie. Istotne rzeczy noś w małych nerkach lub saszetkach, najlepiej niewidocznych, pod ubraniami, tuż przy ciele. Świetnym rozwiązaniem są paszportówki na szyję z zabezpieczeniem RFID. Z kolei w przypadku podróży autem zawsze parkuj w miejscach oświetlonych, najlepiej strzeżonych i w okolicy obiektów wyposażonych w monitoring.

Nie daj się okraść na wakacjach! Jak więc nie dopuścić do tak nieprzyjemnych okoliczności? Przede wszystkim działaj prewencyjne, a wtedy z pewnością okradanie turystów nie będzie dotyczyć Ciebie. Zabezpieczaj karty, pieniądze, mnóż miejsca, w których trzymasz cenne rzeczy, bądź czujny. Przedstawione w artykule porady z pewnością pomogą uniknąć spotkania z oszustem, a urlop przejdzie do historii jako udany i spokojny czas.

Polecane

pixel