ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Co nosimy w portfelu? Sprawdzamy wyniki badań

2023-05-02
Co nosimy w portfelu? Sprawdzamy wyniki badań

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co najczęściej znajduje się w portfelach naszych rodaków? Sprawdziliśmy dla Ciebie wyniki badań i wiemy, jakie są obecnie tendencje w tej kwestii. Jeśli jesteś ciekawy co mamy w portfelu i chcesz wiedzieć więcej o nawykach Polaków, koniecznie przejdź do dalszej części tego artykułu.

Co Polacy mają w portfelach? Wyniki badań

Każdy z nas nosi w portfelu inne rzeczy, zależnie od swoich poglądów i potrzeb. Większość osób używa go przede wszystkim do noszenia kart płatniczych i gotówki, ale do tego przejdziemy później. Co poza tymi oczywistymi elementami znajduje się w portfelach? Według badania „Do czego służy portfel?” Żanety Kaczmarek, Katarzyny Latacz, Margarety Sztejkowskiej i Eryka Rozdolskiego, Polacy noszą w nim oprócz środków płatniczych:

  • Dokumenty
  • Paragony
  • Zdjęcia
  • Karty lojalnościowe
  • Bilety
  • Drobiazgi
  • Wizytówki
  • Notatki

Zdjęcia w portfelu – po co je nosimy?

Bardzo ciekawym aspektem, dotyczącym tego, co mamy w portfelu, są właśnie zdjęcia. Dlaczego nosimy je w akcesorium, które ma charakter użyteczny, a nie sentymentalny? Przede wszystkim najczęściej na fotografiach w portfelu znajdują się bliskie nam osoby, o których chcemy pamiętać i które chcemy „mieć przy sobie”. Druga kwestia jest już nieco mniej aktualna, ponieważ zdjęcia nosimy po to, aby móc pochwalić się np. swoim dzieckiem. W dobie social media ta motywacja występuje jednak u coraz mniejszej liczby osób. Najbardziej interesujący, a zarazem najmniej znany, jest jednak powód trzeci. Według badań amerykańskich naukowców, portfele, w których znajdowały się zdjęcia małych dzieci, były częściej zwracane właścicielom. Jest to więc kwestia bezpieczeństwa!

Portfel męski skórzany na zamek z ochroną RFID (czarny)

Wybór portfela – na czym się skupiamy

Większość osób wybiera takie akcesorium pod kątem swoich potrzeb. Osoba, która zabiera ze sobą tylko kartę płatniczą i ewentualnie jakiś banknot, z pewnością zwróci uwagę na portfel cienki, który jest mały i lekki, a po włożeniu do kieszeni praktycznie niewidoczny. Z kolei ludzie, lubiący mieć ze sobą zdjęcia, wizytówki, karty lojalnościowe i wiele innych dodatków, z pewnością zdecydują na większy model, który pomieści to wszystko. Pomijając jednak indywidualne preferencje, portfele wykorzystywane są przede wszystkim do przechowywania środków płatniczych. Jak przedstawia się ilość gotówki, którą na co dzień noszą ze sobą Polacy? A może jednak to karty wygrywają w zestawieniu?

Coraz mniej gotówki, więcej kart

Przejdźmy więc do tego, co najważniejsze, jeśli chodzi o zawartość portfela, czyli środków płatniczych. Według raportu „Portfel Polaka” stworzonego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, Polacy coraz rzadziej noszą ze sobą gotówkę. Karta debetowa i szybki przelew to najczęściej wykorzystywane przez Polaków produkty finansowe i transakcyjne. Jeśli chodzi o najczęstsze formy płatności, realizowane na co dzień w różnych okolicznościach, Polacy wskazali na płatność kartą (28%), następnie gotówką (27%) oraz przelewem (18%). Jak więc widać, karty płatnicze są wybierane najczęściej i to one stanowią najważniejszy element w portfelach Polaków. Wyniki badań wykazują także, że aż ¼ badanych przyznała, że nie nosi ze sobą żadnej gotówki. Najczęściej wskazywana przez Polaków kwota posiadanej gotówki w portfelu to kilkadziesiąt złotych. Banknoty i monety częściej posiadają w kieszeni osoby w wieku 25-34 lata (30%). To bardzo ciekawy wniosek, odnośnie tego, co mamy w portfelu.

Jak chronić zawartość swojego portfela?

Skoro gotówka stanowi coraz mniejszą część tego, co mamy w portfelu i zastępują ją karty, warto wiedzieć, jak chronić się przed cyberprzestępcami, aby nie stracić swoich pieniędzy. Przede wszystkim warto wyposażyć się w portfel antykradzieżowy, chroniący przed wykorzystaniem technologii RFID. Technologia ta oznacza proces identyfikacji danych osobowych (i nie tylko), zachodzący przy wykorzystaniu fal radiowych. Dzięki tej technologii, w bardzo krótkim czasie można odczytać i przesłać informacje zapisane na nośnikach danych, w tym przypadku na kartach płatniczych. Na rynku dostępne są portfele, które chronią karty płatnicze przed działaniem nielegalnych i szkodliwych urządzeń zewnętrznych. Dzięki technologii blokującej, nie musisz obawiać się, że zawartość portfela, a konkretnie dane z Twoich kart, wpadną w niepowołane ręce. Jeśli chodzi o ochronę gotówki, to zdecydowanie warto posiadać porządne akcesoria, które są trudne do przecięcia czy też chwycenia w ułamku sekundy. Świetną opcją jest zainwestowanie w solidny portfel skórzany męski lub damski, który sprawdzi się znacznie lepiej niż np. taki, który wykonano z tkaniny.

Teraz wiesz już, jaką zawartość portfela mają Polacy. Najważniejsze jednak jest, że masz już świadomość, jak chronić się przed utratą danych.

Polecane

Zapinany portfel męski skórzany na karty zbliżeniowe i monety (czarny) Okazja

Zapinany portfel męski skórzany na karty zbliżeniowe i monety (czarny)

101,99 ZŁ brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 95,99 ZŁ/1szt.+6% Cena regularna: 119,99 ZŁ brutto/1szt.-15%
pixel