ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Jak sprawdzić czy ktoś nie wykorzystał moich danych osobowych?

2023-04-14
Jak sprawdzić czy ktoś nie wykorzystał moich danych osobowych?

Kradzież danych osobowych to ogromny problem. Osoby posiadające tak poufne informacje mogą zawierać za Ciebie transakcje zakupowe, podszywać się pod Ciebie na różnych portalach, pożyczać pieniądze na Twoje nazwisko lub wykonywać różne operacje w Internecie, które mogą Ci bardzo zaszkodzić. Jak sprawdzić, czy ktoś nie wykorzystał już Twoich danych? Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko ich utraty? Dowiesz się więcej z tego artykułu!

Które dane musisz chronić najbardziej?

Dbanie o bezpieczeństwo danych osobowych jest absolutną koniecznością w dzisiejszych czasach. Kradzież tożsamości to obecnie bardzo częsta praktyka, która może zrodzić lawinę nieprzyjemnych wydarzeń w Twoim życiu. Co gorsza, dziś takie wyłudzenie wcale nie wiąże się jedynie z utratą fizycznych dokumentów, tak jak było to kiedyś, ale także z pobieraniem poufnych informacji z Internetu lub odczytywaniem ich z kart płatniczych. Cyberprzestępcy mają różne sposoby, aby wykraść te cenne informacje. Korzystają np. ze złośliwego oprogramowania, które uzyskuje dostęp do Twojego komputera, telefonu czy konta, gdy najmniej się tego spodziewasz. Najbardziej wrażliwe dane to:

  • Pesel
  • Numer i seria dowodu osobistego
  • Data ważności dowodu osobistego

Poza tym należy chronić także wszystkie informacje dotyczące kart płatniczych, szczególnie ich numery, datę ważności i kody CVC. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych osobowych, to istotne jest też dbanie, aby w niepowołane ręce nie dostały się hasła do Twoich kont bankowych oraz wszystkich stron czy aplikacji, przez które można załatwiać różne ważne sprawy, np. profil zaufany czy mObywatel.

Jakie zagrożenia czekają nasze dane osobowe?

Tak jak wspomnieliśmy, zagrożeniem dla bezpieczeństwa danych osobowych nie jest tylko zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy karty debetowej. Niestety obecnie przestępcy w sieci działają bardzo prężnie, więc należy wdrożyć też szczególne kroki, które pozwolą zabezpieczyć się przed atakami.

Oczywiście najważniejsze jest świadome korzystanie z Internetu i zapewnienie sobie tym samym maksimum cyberbezpieczeństwa. Podawanie swoich danych na niesprawdzonych stronach, otwieranie podejrzanych linków czy wysyłanie skanów swoich dokumentów drogą elektroniczną jest bardzo ryzykowne i może doprowadzić do dużych problemów związanych z wykorzystaniem danych. Warto więc być niezwykle ostrożnym podczas korzystania z sieci. Dodatkowo dobrze jest też korzystać z takich rzeczy jak portfel antykradzieżowy lub etui na karty tego typu, które wyposażone są w specjalną technologię zabezpieczającą przed wyłudzeniem danych.

Skórzany portfel RFID na dokumenty oraz dowód rejestracyjny (czarny)

Jak sprawdzić czy nasze dane osobowe zostały wykorzystane?

To, czy Twoje dane zostały wykorzystane wbrew Twojej woli, możesz sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowych (BIK). Tam zostaniesz poinformowany o wszystkich zaciągniętych pożyczkach w bankach oraz w niektórych instytucjach pozabankowych. Na stronie możesz pobrać raport o sobie, w którym zawarte są wszystkie otwarte na Twoje dane kredyty. O zadłużeniu dowiesz się też z Biura Informacji Gospodarczej (BIG) oraz z innych rejestrów zrzeszających dłużników.

Jak chronić swoje dane osobowe?

Chronienie danych osobowych powinno odbywać się wielotorowo. Przede wszystkim nie podawaj danych nikomu, komu nie ufasz w pełni. Dbaj też o silne hasła do różnych portali oraz zawsze włączaj uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Nie zapomnij również, aby często zmieniać hasła i kody dostępowe.

Korzystaj z portfeli i etui z technologią RFID, zabezpieczającą przed cyfrową kradzieżą danych. Czym jest ochrona RFID? W dużym skrócie jest to zabezpieczenie, umieszczane w akcesoriach do przechowywania kart, które nie pozwala odczytać informacji z nich przez różnego rodzaju narzędzia używane przez hakerów. Pamiętaj też, że jeśli zgubisz kartę lub będziesz miał choćby niewielkie podejrzenie wykorzystania danych, natychmiast ją zablokuj.

Jakie kroki warto podjąć w razie wykorzystania danych osobowych?

Jeśli masz podejrzenia o nieuprawnionym wykorzystaniu Twoich danych lub tym bardziej jeżeli jesteś tego pewien, konieczne jest zastrzeżenie dokumentów, szczególnie dowodu osobistego. Możesz to zrobić w urzędzie miasta lub gminy, przez Internet, używając profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel, w BIK lub w banku.

Po takim zastrzeżeniu Twój dowód osobisty od razu trafi do rejestru, tzw. Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, co pozwoli szybciej wykryć sprawcę, ponieważ różne instytucje będą wiedziały, że ten dokument wykorzystywany jest niezgodnie z prawem. Należy także złożyć zawiadomienie o kradzieży danych na policję.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jak chronić swoje dane osobowe i dlaczego warto nosić ze sobą etui na karty z technologią RFID. Wykorzystanie poufnych informacji o Tobie przez osoby nieuprawnione, może przysporzyć Ci wielu problemów, dlatego zrób wszystko, aby tego uniknąć.

Polecane

Zapinany portfel męski skórzany na karty zbliżeniowe i monety (czarny) Okazja

Zapinany portfel męski skórzany na karty zbliżeniowe i monety (czarny)

101,99 ZŁ brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 95,99 ZŁ/1szt.+6% Cena regularna: 119,99 ZŁ brutto/1szt.-15%
pixel