ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Kradzież aut na walizkę. Jak działa ta metoda i jak się przed nią chronić?

2023-07-03
Kradzież aut na walizkę. Jak działa ta metoda i jak się przed nią chronić?

Obecnie samochody bezkluczykowe zdobywają coraz większą popularność. Technologia idzie do przodu, więc producenci samochodów szukają nowych, wygodnych rozwiązań, które ułatwią codzienne użytkowanie pojazdów. Niestety wraz z rozwojem technologii, rozwijają się również możliwości złodziei. Jedną z popularnych ostatnio opcji jest kradzież samochodów na walizkę. Na czym polega i jak się przed nią ustrzec?

Jak działają samochody bezkluczykowe?

Zanim przejdziemy do kradzieży aut na walizkę, warto poświęcić chwilę na to, w jaki sposób działają samochody bezkluczykowe. Wielu osobom wydaje się, że oznacza to nieposiadanie jakiegokolwiek klucza do pojazdu. Nic bardziej mylnego! Przy takich samochodach nie musisz używać kluczyka w sposób manualny, aby włączyć silnik czy otworzyć drzwi, ale żeby dostać się do pojazdu, musisz mieć ten pilot ze sobą. Jak to działa? Mając klucz np. w kieszeni, wystarczy, że zbliżysz się do pojazdu, a jego drzwi otworzą się bez problemu. Podobnie odpalenie silnika także nastąpi wtedy, gdy wraz z kluczykiem usiądziesz w pojeździe. Co ważne po uruchomieniu silnika samochód już nie zgaśnie, nawet jeśli nie będzie w nim już kluczyka. Po prostu pojawi się powiadomienie o tym, że klucz zniknął.

Co to jest kradzież aut na walizkę?

Skoro wiesz już, jak działa technologia bezkluczykowa, możemy przejść do tego, czym jest kradzież aut na walizkę. Jest to po prostu przedłużenie sygnału z kluczyka do auta. Potrzebne są do tego dwa ukryte urządzenia. Jedno, które zwiększy sygnał wydawany przez kluczyk, a drugie, które ściągnie wzmocniony sygnał i przedłuży go to samochodu. Skąd pomysł, aby nazywać tę metodę „kradzieżą na walizkę”? Zazwyczaj urządzenia wzmacniające i przedłużające mają właśnie kształt teczki czy małej walizki. Coraz częściej pojawiają się też takie, które swoim wyglądem przypominają tablet.

Jak działa metoda kradzieży na walizkę?

Zazwyczaj oszustów, działających w ten sposób, jest dwóch. Jeden podchodzi z urządzeniem wzmacniającym sygnał kluczyka do osoby, która taki kluczyk posiada, a druga z urządzeniem ściągającym do samochodu. Kiedy tylko uda się uruchomić samochód, sprawcy wskakują do niego i znikają bez śladu. Nie ma później żadnych dowodów na to, że auto zostało skradzione.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą na walizkę?

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz chronić swoje mienie przed kradzieżą? Przede wszystkim musisz pilnować swojego kluczyka. Zawsze powinieneś wiedzieć gdzie się on znajduje i mieć pewność, że nikt nieuprawniony nie ma do niego dostępu. Świetnym rozwiązaniem jest pokrowiec na kluczyki blokujący fale radiowe, który pozwala zabezpieczyć ten drobny element. Nie musisz obawiać się, że etui takie jest ciężkie bądź będzie Ci zawadzać. Nowoczesne pokrowce zostały zaprojektowane tak, aby były niewiele większe od kluczyka.

Pokrowiec blokujący fale radiowe kluczyka typu keyless (Czarny)

Ochrona kluczyka w domu

Myślisz, że przechowywanie kluczyka w takim etui w domu nie ma sensu? Z pewnością będziesz zaskoczony! Wielu złodziei decyduje się podejść ze wzmacniaczem sygnału pod ściany domu i wyszukiwać kluczyka. Niestety wielokrotnie się to udaje, gdy leży on np. blisko okna lub w miejscu, gdzie ściana jest cieńsza. Dlatego warto nawet w domu chronić swoje kluczyki. Jak to zrobić? Idealnie sprawdzi się pudełko keyless na kluczyki, które postawisz w bezpiecznym miejscu lub stałe trzymanie klucza w dedykowanym pokrowcu.

Jakie urządzenia i systemy możemy zastosować w swoim aucie, aby je zabezpieczyć?

Jak dodatkowo ochronić mienie przed kradzieżą? Spróbuj przygotować swój samochód. Wiele aut jest już zabezpieczonych specjalną blokadą, która sprawia, że immobilizer nie jest podatny na działanie szkodliwych urządzeń. Zazwyczaj, gdy kluczyka nie ma w bardzo bliskiej odległości załącza się specjalny alarm. Jednak dopiero najnowocześniejsze modele są wyposażone w takie systemy.

Co zrobić, w przypadku tych nieco starszych samochodów? Możesz wykorzystać blokady na drążek zmiany biegów lub na kierownicę, który zablokuje możliwość korzystania z samochodu. Nic więc po tym, że złodziejowi uda się włączyć silnik, jeśli nie będzie mógł odjechać. Pamiętaj, że żadna metoda nie jest jednak pewna, dlatego warto łączyć takie zabiegi ochronne w aucie z zabezpieczeniem kluczyka keyless. Wtedy efekty będą dużo lepsze.

Dbanie o bezpieczeństwo innych

Miej także na uwadze, aby wyposażając siebie w odpowiednie zabezpieczenia, pomyśleć też o bliskich, którzy również posiadają podobne samochody i mogą paść ofiarą złodziei. Takie etui na kluczyki czy też pudełko zabezpieczające to rewelacyjny prezent, który jest funkcjonalny i pokazuje, jak ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo danej osoby. Zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę podczas wybierania podarunków na mniejsze i większe okazje.

Mamy nadzieję, że dzięki temu, iż wiesz, co oznacza kradzież aut na walizkę, łatwiej będzie Ci zabezpieczyć swoje auto i ochronić się przed utratą mienia.

Polecane

pixel