ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Jak utrzymać skórzany portfel w dobrej formie? 6 porad

2022-12-05
Jak utrzymać skórzany portfel w dobrej formie? 6 porad

Portfel skórzany to jedno z tych akcesoriów, które może służyć Ci przez długi czas, jeśli będziesz odpowiednio o nie dbał. Jak go pielęgnować, aby mieć pewność, że będzie wyglądał nieskazitelnie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki.

Porada pierwsza: chroń przed słońcem

Wbrew pozorom czynniki atmosferyczne mają spory wpływ na wygląd akcesoriów. Zatem jeśli masz skórzany portfel, musisz uważać na to, gdzie go zostawiasz. Pod wpływem słońca skóra potrafi się marszczyć i pękać, ale przede wszystkim traci swój pierwotny kolor i zaczyna nieestetycznie się odbarwiać. Podobnie bardzo niskie temperatury mogą być groźne dla portfela i sprawiać, że będzie się on szybciej niszczył, np. pękał. Staraj się więc nie odkładać go nigdzie, gdy jesteś akurat na mrozie.

Porada druga: prawidłowe czyszczenie skórzanego portfela

Czyszczenie akcesoriów jest niezwykle istotne, jeśli chcesz zachować ich dobry wygląd przez lata. Jak dbać o skórzany portfel w tej kwestii? Pamiętaj, aby używać tylko środków przeznaczonych do takich materiałów. Możesz np. wykorzystać chusteczki do pielęgnacji skóry, które służą do codziennego przecierania. W przypadku większych zabrudzeń czy plam, musisz użyć chemii przeznaczonej do wywabiania ich właśnie ze skórzanych powierzchni.

Nie stosuj silnych detergentów ani tym bardziej mleczek czyszczących, ponieważ w przypadku tak delikatnych materiałów, mogą one tylko pogorszyć sprawę lub doprowadzić do całkowitego zniszczenia portfela. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie domowych sposobów. Np. jeśli chodzi o czyszczenie skórzanych portfeli wykonanych z klasycznej, niebarwionej odmiany materiału, świetnie sprawdzi się mieszanka octu i wody.

Warto też dodać, że skórzane powierzchnie szybko chłoną wilgoć, dlatego należy w tej kwestii uważać i przecierać całość wilgotną, a nie mokrą szmatką.

Porada trzecia: odpowiednia impregnacja

Skórzane portfele warto impregnować, aby mieć pewność, że skóra nie będzie pękać czy tracić swojej elastyczności. Zazwyczaj robi się to za pomocą natłuszczających produktów, np. z dodatkiem gliceryny. Najlepiej jest skorzystać z gotowych mieszanek impregnujących do akcesoriów skórzanych. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się, że portfel znacząco zmieni odcień czy zniszczy się w jakikolwiek inny sposób.

Pamiętaj jednak, aby dopasowywać rodzaj specyfiku do rodzaju skóry, z której wykonano portfel, gdyż często zupełnie inne produkty sprawdzą się np. do skóry licowanej, a inne do zamszowej. Przykładowo męski portfel skórzany z czarnej, barwionej skóry, możesz zaimpregnować specjalną pastą o tym kolorze, ale próba użycia tego samego środka na skórze typu nubuk może skończyć się fiaskiem. Co ważne, regularna impregnacja zabezpiecza także przed pojawianiem się dużej ilości zarysowań, co ma ogromne znaczenie w przypadku tak delikatnego materiału wykonania.

Portfel męski skórzany z ochroną RFID BLOCK (czarny)

Porada czwarta: unikaj zabrudzeń

Wiesz już czym czyścić skórę, jednak musimy Cię nieco zmartwić. Niektórych plam nie da się usunąć z tego materiału całkowicie, bez jego uszkodzenia. Np. plamy z atramentu czy plamy z oleju są takimi trudnymi zabrudzeniami, które szczególnie jeśli zostaną na skórze długo, będą praktycznie nie do wyczyszczenia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby chronić akcesorium przed pojawieniem się jakichkolwiek plam. Np. kiedy jesz, odkładaj portfel daleko, aby go nie zatłuścić.

Pamiętaj też, aby nigdy nie nosić go w tej samej komorze torby co napoje, długopisy czy lunchboxy. Plamy takiego pochodzenia często pojawiają się na damskich portfelach ze skóry, ponieważ wiele Pań nosi duże, jednokomorowe torebki typu shopper. Zwracaj też uwagę, czy np. Twoje spodnie nie farbują. Jeśli tak, nigdy nie noś portfela w kieszeni. Generalnie staraj się zawsze separować akcesorium od innych rzeczy, które mogłyby je pobrudzić.

Porada piąta: chroń przed zarysowaniem

Jak dbać o skórzany portfel, aby unikać zarysowań? Przede wszystkim impregnuj go często specyfikami, które zapobiegają pojawianiu się nieestetycznych zadrapań. Poza tym staraj się go nosić w bezpiecznym miejscu. Nigdy nie wkładaj go do tej samej kieszeni w spodniach czy przegrody w torbie, co klucze, długopisy czy inne ostre przedmioty, które mogą je porysować. Do czyszczenia nie używaj z kolei żadnych szorstkich czyścików czy gąbek. Mogą one negatywnie wpłynąć na wygląd portfela.

Porada szósta: zabezpieczaj przed odkształceniami

Warto też wspomnieć o tym, że poza zarysowaniami, na skórzanych akcesoriach często pojawiają się różnego rodzaju odkształcenia. Jeśli chcesz ich uniknąć, pamiętaj, aby nie wkładać ich do zbyt ciasnych kieszeni, a także, aby stale utylizować stare karty lojalnościowe czy paragony, które wypychają przegrody, tworząc odkształcenia.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi już wiesz, jak dbać o skórzany portfel. Jeśli zastosujesz się do wskazówek, z pewnością Twoje ulubione akcesorium posłuży Ci odpowiednio przez długi czas!

Polecane

Zapinany portfel męski skórzany na karty zbliżeniowe i monety (czarny) Okazja

Zapinany portfel męski skórzany na karty zbliżeniowe i monety (czarny)

101,99 ZŁ brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 95,99 ZŁ/1szt.+6% Cena regularna: 119,99 ZŁ brutto/1szt.-15%
pixel