ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Czy zawartość kieszeni wpływa na karty płatnicze?

2021-09-24
Czy zawartość kieszeni wpływa na karty płatnicze?

Banałem byłoby stwierdzenie, że każdy użytkownik cyfrowych środków płatniczych powinien chronić je przed osobami trzecimi. Jednakże ochrona ta nie powinna polegać tylko na kontroli, czy nikt nam tej karty nie ukradł z portfela. Jeżeli chcesz umiejętnie zabezpieczyć swoje środki w banku oraz sam „plastik”, to ten poradnik jest dla Ciebie!

Na użytkowników kart kredytowych czeka wiele zagrożeń. Co ciekawe, tradycyjna forma kradzieży kieszonkowej jest jedną z najmniej „szkodliwych”, bo zorientowany użytkownik szybko zablokuje skradziony przedmiot i uniemożliwi wypłynięcie środków z konta. Gorzej, gdy przez długi czas nie będziesz wiedział, że część pieniędzy… wyparowała!

Jakie zagrożenia współcześnie czyhają na użytkowników kart płatniczych?

Największe zagrożenie związane jest z tzw. płatnościami zbliżeniowymi. To interesująca forma przekazywania pieniędzy. Użytkownik nie musi bowiem płacić poprzez fizyczne wkładanie karty do terminalu, a za pomocą szybkiego dotknięcia. Taki sposób wykorzystują jednak złodzieje. Ci mają specjalne urządzenia, które „zbierają” dostępne na karcie środki i przelewają je na konto przestępcy. Użytkownikowi zajmie trochę czasu, zanim zorientuje się, że został okradziony.

Złodzieje próbują także wykraść datę ważności, numer i CVC karty, który służy do płatności w Internecie. Dysponując tymi danymi złodziej ma możliwość zrobienia zakupów w sieci przy pomocy Twojej karty płatniczej. Poza tym zagrożenia związane są również z fizycznym wykradzeniem portfela, przypadkowym zniszczeniem karty lub zagubieniem jej.

Oczywiście, zagrożenie wiąże się też z wpisywaniem PINów w terminalach czy z korzystania z karty w Internecie. W pierwszym przypadku osłaniaj terminal lub klawiaturę bankomatu, gdy wpisujesz numer ochronny karty. Z kolei w przypadku internetowych zakupów podawaj dane karty wyłącznie w sprawdzonych i uznanych sklepach, które nie budzą żadnych wątpliwości użytkowników.

Cienki Skórzany portfel RFID na dowód rejestracyjny do marynarki (Brązowy, Croco)

W jaki sposób bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?

Przede wszystkim trzymaj kartę w kontrolowanym miejscu. Nie noś jej np. w tylnej kieszeni spodni lub plecaku. Idealnie będzie, jeżeli posiadasz zapinaną na zamek błyskawiczną kieszeń z przodu ubrania, aby tam schować „plastik”. Co ważne, karty nie powinieneś też nosić bez żadnej osłony. Do ochrony świetnie nada się portfel z ochroną RFiD. Co to takiego?

Zabezpieczenie jakim jest portfel z ochroną RFiD to osłona karty przed kradzieżą za pomocą wspomnianych już urządzeń wykorzystujących płatności zbliżeniowe. Ochrona RFID (radio-frequency identification) uniemożliwia wygenerowanie fal radiowych NFC, które konieczne są do wykonania płatności. W ten sposób złodziej, który chciałby pobrać środki z Twojego konta nie będzie miał takiej możliwości.

Jeżeli nie lubisz grubszych portfeli, możesz postawić np. na ultra cienki portfel męski, który znajdziesz między innymi w ofercie sklepu koruma.pl. Ważne, abyś nie nosił kart bez żadnej osłony – w ten sposób prosisz się o kradzież!

Zapinany portfel męski skórzany na karty zbliżeniowe i monety (czarny)

Czy można trzymać telefon koło karty i czy jest możliwe jej rozmagnetyzowanie?

Na koniec poruszymy kwestię przenoszenia karty płatniczej w okolicy telefonu. Czy jest to bezpieczne dla obydwu przedmiotów? Wbrew powszechnym obawom, możesz śmiało trzymać środek płatniczy w pobliżu swojego smartfonu. Każde z nich jest całkowicie niezależne i nie ma żadnego ryzyka uszkodzenia. Nie noś jednak kart w niechronionym etui telefonicznym, bo w ten sposób ułatwiasz złodziejowi działanie. Nie dość, że może on pobrać środki z Twojego konta, to jeszcze w przypadku fizycznej kradzieży zabierze Ci na raz jedno i drugie.

A jak jest w przypadku rozmagnesowania kart? Czy jest to możliwe? Teoretycznie przykładanie silniejszych magnesów może skończyć się uszkodzeniem środka płatniczego, a konkretnie jego paska. Jednakże współcześnie produkowane karty są chronione przed takim przypadkiem. Najczęściej mają wbudowany specjalny chip, który zabezpiecza kartę przed ewentualnym zetknięciem z zewnętrznym źródłem magnetyzacji.

Jak widzisz, stosując specjalny portfel antykradzieżowy, trzymając kartę i banknoty w bezpiecznym miejscu (chronionym dodatkowo zamkiem błyskawicznym) i dbając o to, żeby nie zgubić „plastiku” lub nie pokazywać jego danych – możesz być spokojny o Twoje pieniądze na koncie pod tym względem. Pamiętaj, żeby uważać przy płatnościach, zakrywać PIN podczas wyjmowania pieniędzy z bankomatów i używania karty wyłącznie w sprawdzonych sklepach. To sposób na naprawdę skuteczną ochronę!

Polecane

pixel