Jak chronić starsze osoby przed kradzieżą?
Seniorzy to grupa społeczna, która jest niezwykle często narażona na kradzież czy oszustwa. Sposób na wnuczka, kradzież karty wraz z numerem PIN czy przelanie dużej ilości pieniędzy na nieistniejącą fundację to standard. Jak chronić starszych ludzi przed zostaniem ofiarą nieuczciwości? Oto nasze porady!
Oszustwo osób starszych - najczęstsze metody
Seniorzy to niestety ta grupa społeczna, spośród której można wyłonić wiele ofiar złodziejów. Większość z nas słyszała choć raz o historii emeryta, który stracił wszystkie swoje oszczędności, ze względu na zaufanie wobec niewłaściwego człowieka czy nieuwagę. Najczęściej przewijającym się sposobem na oszustwo osób starszych, jest oczywiście sposób na wnuczka. Złodziej opowiada historię o chorobie, wypadku czy problemach bliskiej osoby i prosi o dużą kwotę pieniędzy. Najczęściej jest to wnuczek, ale może być także dziecko, mąż czy ktokolwiek inny, z kim wiążą się uczucia. Osoba postawiona w takiej sytuacji, pozostając w dużych emocjach, często nabiera się tę historię i przekazuje pieniądze oszustowi. Ten zaś znika z nimi bezpowrotnie. Inną metodą są wszelkie rozmowy telefoniczne. W dobie pandemii oszuści dzwonili i oferowali szybsze otrzymanie szczepionki. Poza tym dzwonią jako sieć energetyczna, która rzekomo nie odnotowała wpłaty i zaraz odetnie prąd czy jako przedstawiciel firmy, w której konkursie dana osoba wygrała, ale musi wpłacić jakąś sumę, aby nagrodę odebrać. Opcji na oszustwo jest wiele, ale nie zapominajmy też o najprostszych sposobach na kradzież, czyli np. wyrwanie torebki, wyjęcie karty z portfela czy zajęcie rozmową i splądrowanie mieszkania.
Czy możemy ustrzec seniorów przed kradzieżą?
Chronienie seniorów przed kradzieżą to przede wszystkim edukacja, płynąca od najbliższych osób lub jednostek działających społecznie. Jeżeli masz wokół siebie kogoś starszego, poświęć kilkanaście minut na rozmowę i przestrzeż go przed różnego rodzaju oszustwami. Co więcej, jeśli dana osoba korzysta z telefonu bądź Internetu, warto także poinformować ją o wszelkich oszustwach, które dotykają teraz całego społeczeństwa. Mamy na myśli SMSy o nadpłacie za gaz czy wiadomości na WhatsApp, których celem jest zdobycie danych. Możesz także obdarować seniora np. etui na kartę RFID, zabezpieczające przed ściągnięciem pieniędzy z karty.
Porady dla seniorów, aby nie stać się ofiarą kradzieży
Tak jak wspomnieliśmy, okradanie osób starszych to prawdziwa plaga, dlatego każdy senior powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeżeli jesteś osobą starszą i chcesz dowiedzieć się więcej, warto rozejrzeć się w swojej okolicy za spotkaniami z policją, strażą pożarną czy strażą miejską, które dedykowane są właśnie dla seniorów, chcących zadbać maksymalnie o swoje bezpieczeństwo. Jak uchronić się przed oszustwami? Mamy dla Ciebie kilka podstawowych rad, których przestrzeganie jest obligatoryjne!
- Nie otwieraj drzwi do domu osobom nieznajomym.
- Sprawdzaj u źródła każdą szokującą informację (np. dzwonić do wnuka czy jego rodziców do skutku, aby uzyskać informację).
- W przypadku braku pewności, co prawdziwości do jakiejś wiadomości SMS lub telefonu, skonsultuj się z kimś kompetentnym. Może być to bliska osoba lub konsultant np. sieci energetycznej czy banku, z których rzekomo przyszła dana wiadomość.
- Nie wpłacaj pieniędzy na fundacje, które nie są zweryfikowane.
- Nigdy nie noś numeru PIN do karty w pobliżu karty (grozi to wyczyszczeniem konta).
- Nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu.
- Posiadaj portfel antykradzieżowy i etui RFID na karty.
- Nie podawaj adresu, numeru telefonu czy innych danych kontaktowych osobom nieznajomym.
- Nigdy nie mów osobom, których nie znasz, o kosztownościach czy ciekawych przedmiotach (np. obrazach czy starych rzeźbach), które posiadasz w domu.
Bezpieczny senior to przede wszystkim uważna osoba, która potrafi zachować zimną krew. Dlatego tak ważne jest, aby zachować emocje na wodzy w przypadku trudnych sytuacji i zastanowić się, co można zrobić, aby daną sytuację zweryfikować.
Akcesoria zabezpieczające dokumenty i rzeczy osobiste przed złodziejami
Warto też wziąć pod uwagę różnego rodzaju akcesoria, które pomagają w zabezpieczeniu się przed złodziejami. Np. jedną z opcji jest portfel antykradzieżowy, wyposażony w technologię RFID. Zabezpiecza ona przez zdalnym nieautoryzowanym odczytem danych z karty, a co za tym idzie, realnie chroni pieniądze na koncie. Jeżeli senior używa wyłącznie karty, śmiało może się posłużyć etui RFID. Inne gadżety, które mogą posłużyć starszym osobom to np. etui antykradzieżowe na kluczyk (dla zmotoryzowanych) czy pokrowiec antyszpiegowski na telefon.
Bezpieczny senior to wydedukowany senior, dlatego zawsze na początku warto zadbać o edukację! Wiedza w połączeniu z odpowiednimi akcesoriami to gwarancja znacznego wzrostu bezpieczeństwa na co dzień!