ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Jak dbać o skórzany portfel?

2021-11-16
Jak dbać o skórzany portfel?

Portfel wykonany ze skóry to pewnego rodzaju atrybut elegancji, po który chętnie sięgają stylowi mężczyźni i wytworne kobiety. Nie jest to zwykła saszetka do przechowywania pieniędzy i kart kredytowych, skórzane portfele wybiera się również ze względu na wykonanie oraz design. Jednak niezależnie od tego, czy stawiamy na portfel z ochroną RFID, czy klasyczny, każdy powinien wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać.

Jak dbać o skórzany portfel – użytkowanie na co dzień

Kupując lub ofiarowując komuś skórzany portfel, najczęściej robi się to z myślą o jego codziennym użytkowaniu. Jeżeli jest to produkt, który służy każdego dnia, staje się on narażony na zarysowania i odkształcenia, dlatego warto wiedzieć, jak je redukować oraz jak im zapobiegać. Wiedza na temat tego, jak dbać o skórzany portfel pozwoli każdemu przedłużyć jego trwałość. Pierwszym krokiem powinno być odpowiednie przechowywanie portfela, najlepiej w miejscu, w którym nie będzie miał kontaktu z ostrymi przedmiotami, takimi jak klucze. Chcąc zmniejszyć ryzyko nadmiernego rozciągania i zginania portfela, warto zadbać o to, aby w jego wnętrzu był porządek, zamiast zapychać niepotrzebnymi rzeczami, takimi jak stare karty, wizytówki czy paragony.

Jak wyczyścić skórzany portfel?

Męski portfel skórzany może podkreślać charakter zadbanego faceta. Jednak tylko wtedy, gdy będzie dobrze wyglądał. Skóra naturalna to materiał, który nie brudzi się łatwo, a jednak trzeba się liczyć z tym, że pod wpływem niektórych czynników mogą pojawić się na nim plamy. Czyszczenie portfela powinno zależeć od dodatków, jakie zawarto w materiale oraz od jego koloru. Czym czyścić skórzany portfel? Najlepiej używać po prostu wody z dodatkiem octu, a zabrudzenia przecierać miękką szmatką. Dobrym sposobem jest także mieszanka terpentyny i ubitego białka jajek, która sprawdza się w przypadku uporczywych tłustych plam.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli portfel skórzany ma zachować dobry wygląd przez długi czas, nie wolno pozwolić na jego trwałe zabrudzenia, a to oznacza, że procesy czyszczenia warto wykonywać systematycznie, najlepiej zaraz po powstaniu plamy.

Portfel męski skórzany z ochroną RFID BLOCK (czarny)

Konserwacja portfela ze skóry

Skóra to materiał, wymagający odpowiedniej jakości pielęgnacji. To, jak zadbamy o sam materiał wykonawczy, wpłynie na „żywotność” całego produktu, dlatego warto wiedzieć, jakie mechanizmy pozwolą nam na utrzymanie dobrej kondycji męskiego portfela skórzanego.

Od czasu do czasu, po usunięciu zabrudzeń, warto pomyśleć o wykonaniu zabiegu konserwacji portfela ze skóry. Chcąc, aby powierzchnia produktu wyglądała elegancko przez cały czas, warto zabezpieczyć ją już przed pierwszym użyciem i powtarzać ten proces przynajmniej raz na kwartał. Jak wyczyścić skórzany portfel, zapewniając skórze odpowiednią ochronę? Można to zrobić, używając standardowej pasty do butów. Wystarczy wetrzeć niewielką ilość pasty w skórę za pomocą miękkiej ściereczki i rozprowadzić, aż do uzyskania połysku. Sposób ten sprawdzi się przy skórze naturalnej, jeżeli chcemy zakonserwować portfel ze skóry lakierowanej, lepiej użyć do tego oliwy z oliwek. A gdy nie wiemy, czym czyścić czerwony skórzany portfel lub z innej skóry barwionej, dobrą opcją będzie zastosowanie mieszanki wosku pszczelego i terpentyny w proporcjach 1:1.

Konserwując portfel męski skórzany lub jakikolwiek inny produkt ze skóry, można zapewnić mu wyższą odporność na zanieczyszczenia, wodę i szkodliwe działanie promieni słonecznych. Należy pamiętać, że dla zachowania dobrego wyglądu portfela na wiele lat, konserwacja powinna być regularna, mniej więcej raz na trzy miesiące.

Jak go osuszyć?

Zdarza się, że portfel ze skóry ulegnie zamoczeniu. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby nie robić częstego błędu, jakim jest suszenie bezpośrednio na słońcu lub na kaloryferze. Takie działanie sprzyja odkształcaniu skóry, a wysoka temperatura może sprawić, że materiał zmieni swoją strukturę i stanie się szorstki oraz cienki. Chcąc tego uniknąć, najlepiej zamoczony portfel położyć w suchym miejscu, w oddaleniu od promieni słonecznych i innych źródeł ciepła, pozostawiając go w temperaturze pokojowej. Jest to proces, który zajmie więcej czasu niż suszenie za pomocą ciepła, ale będzie zdrowszy dla skóry i pozwoli jej wrócić do dobrego stanu.

Portfel RFID zamykany na zamek na karty i dowód rejestracyjny (Czerwony)

Kiedy wymienić skórzany portfel na nowy?

Każdy stylowy mężczyzna lubi pochwalić się atrakcyjnym portfelem. Portfel męski skórzany bardzo często wybierany jest także jako prezent dla osoby bliskiej. Kiedy warto pomyśleć o takim podarunku lub jakie są oznaki tego, że czas wymienić portfel na nowy? Na pewno pierwszą wskazówką jest obecność wielu plam i zarysowań, których nie da się już usunąć żadnymi metodami. Jak każdy materiał, także skóra z czasem po prostu się zużywa, co widać poprzez przetarcia, rozciągnięcie i zmniejszenie grubości. Wszystkie te oznaki stanowią podstawę do tego, aby zastanowić się nad wymianą portfela na inny model.

Choć nic nie jest wieczne, warto wiedzieć, że przy odpowiedniej pielęgnacji portfel skórzany na pewno pozostanie w dobrej kondycji przez dłuższy czas, niż, gdy zostanie pozostawiony bez żadnego działania, wspomagającego jego stan.

Polecane

pixel