ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Jak działają płatności zbliżeniowe? Wszystko, co musisz wiedzieć o kartach płatniczych

2022-09-01
Jak działają płatności zbliżeniowe? Wszystko, co musisz wiedzieć o kartach płatniczych

Płatności zbliżeniowe są obecnie często wykorzystywane. Płacimy w ten sposób kartami, telefonami czy zegarkami. Czy jest to jednak bezpieczne? Jak działają takie formy uiszczania opłat? Czy warto mieć specjalne etui na wiele kart, które zabezpiecza przed kradzieżą? Przeczytaj nasz artykuł, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!

Płatności zbliżeniowe – jak działają i czy są bezpieczne?

Większość osób, które posiadają kartę płatniczą, decyduje się na korzystanie z płatności zbliżeniowej. Nic dziwnego, gdyż jest to niezwykle łatwy proces, który zajmuje kilka sekund. Wystarczy, że kasjer nabije kwotę za zakupy na terminal, a klient przyłoży do niego swoją kartę, aby płatność została dokonana. Żadnego wkładania karty do terminala, żadnej gotówki, a nierzadko też żadnego PINu! Zastanawiałeś się, jak funkcjonuje ten proces z technicznego punktu widzenia? Wbrew pozorom, to jak działają karty zbliżeniowe, nie jest zbyt trudne. Otóż jest to technologia oparta na indukcji zbliżeniowej. Cewka karty jest uruchamiana po zbliżeniu do czytnika na odległość ok. 5 cm. Dzięki sygnałowi, który się pojawia, karta przesyła najistotniejsze dane (numer, termin ważności i kod autoryzacyjny). W ten sposób transakcja się kończy.

Płatności kartą płatniczą – jak to działa?

Tak jak wspomnieliśmy, płatność kartą jest niezwykle łatwa. W ten sposób można zapłacić w każdym sklepie czy lokalu usługowym, w którym znajduje się terminal. Opłaty do 50 zł (w wyjątkowych sytuacjach zwiększane do 100 zł) można uiścić bez wpisywania kodu PIN, co także jest znacznym usprawnieniem. Większość banków jednak ustawia limit i po przekroczeniu płatności o łącznej kwocie 150 zł, trzeba wpisać kod. Dlaczego? Jest to zabezpieczenie przed nieautoryzowanym użyciem! Warto też dodać, że płatność zbliżeniowa może być też zrealizowana za pomocą połączenia karty z telefonem lub smartwatchem (technologia NFC). Wystarczy mieć więc ze sobą jedno z tych urządzeń, aby móc bez problemu zrobić zakupy.

Tego nie wiedziałeś o płatnościach zbliżeniowych - nieznane fakty

Karty zbliżeniowe, chociaż są już w użytku od wielu lat, są owiane pewną tajemnicą. Mamy dla Ciebie 3 fakty, których możesz o nich nie wiedzieć, a warto!

  1. Tak jak wspomnieliśmy, dzięki nowym technologiom, możliwa jest płatność telefonem lub zegarkiem. A czy wiesz, że w dzisiejszych czasach istnieje także możliwość zapłacenia brelokiem, a nawet bransoletką, która wygląda jak klasyczna biżuteria?
  2. Oszuści mogą wykonać tylko jedną transakcję. Zdobyty podczas nieuczciwej transakcji kod autoryzacyjny uprawnia do wykonania tylko jednej płatności. Nie ma możliwości skopiowania innych danych takich jak CVC2 czy PIN (chyba że zostaną bezpośrednio spisane z fizycznej karty), więc nie musisz obawiać się, że dany złodziej wykorzysta kartę też np. do zakupów w Internecie.
  3. Nie ma możliwości, aby płatność zbliżeniowa mogła zostać dokonana przez przypadek. Po pierwsze odległość między kartą a terminalem to maksymalnie 5 cm, a po drugie, żeby płatność mogła dojść do skutku, osoba sprzedająca musi wpisać kwotę i ją zatwierdzić.

Jakie informacje znajdują się na karcie płatniczej?

Na karcie płatniczej znajduje się wiele danych wrażliwych, więc należy zadbać, aby nie dostała się ona w niepowołane ręce. Jakie informacje można na niej znaleźć?

  • Nazwę i logo banku
  • Imię i nazwisko właściciela
  • Numer karty
  • Datę ważności
  • Numer CVV2/CVC2
  • Podpis posiadacza
  • Informację o rodzaju karty

Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Zastanawiasz się, czy karty zbliżeniowe są bezpieczne? Oczywiście, że tak. Ze względu na to, że maksymalna odległość karty od terminalu to 5 cm, trudno jest o to, aby dane z karty pobrane zostały z dużej odległości. Niestety cyberprzestępcy działają prężnie i udaje im się dosyć często zbliżyć do ofiary na tak niewielką odległość. Możesz się przed tym zabezpieczyć na kilka sposobów. Po pierwsze możesz włożyć dwie karty do jednej przegrody. Przez to, że każda z nich wytworzy inne pole elektromagnetyczne. Możesz także zainwestować w odpowiednie antykradzieżowe etui na jedną kartę lub na wiele kart.

Aluminiowy portfel z wysuwanymi kartami i ochroną kart zbliżeniowych (Różowy)

Jak i gdzie przechowywać karty płatnicze? Etui na karty płatnicze

Tak jak wspomnieliśmy, sposobem, który pozwoli Ci uchronić się przed nieuczciwością cyberprzestępców, jest wyposażenie się w etui na kartę zbliżeniową. Jest ono uzbrojone w technologię RFID, czyli taką, która zabezpiecza przed nieautoryzowanym odczytem danych znajdujących się na karcie. Obawiasz się, że taki gadżet będzie ciężki lub nieestetyczny? Nic bardziej mylnego! Możesz wybrać etui ze skóry ekologicznej, które świetnie się prezentuje, a mimo to posiada odpowiednie zabezpieczenia przed nieuczciwymi praktykami. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, wybierz portfel na karty RFID. Wykonany jest on ze specjalnego materiału, który blokuje częstotliwość fal radiowych, ale swoim wyglądem przypomina klasyczny model tego typu. Taki portfel antykradzieżowy to opcja bezpieczna, ale także funkcjonalna, ponieważ zmieścisz w nim dokumenty, gotówkę, wizytówki, a także karty oczywiście.

Zabezpieczenie płatności mobilnych

Nie wiesz, jak powinna zostać zabezpieczona płatność mobilna, dokonywana za pomocą smartfona? Tutaj także warto zwrócić uwagę na antykradzieżowe etui na telefon, które zabezpieczy Cię przed przykrymi sytuacjami. To także świetny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego. Zagwarantujesz mu dzięki temu bezpieczeństwo portfela i piękny wygląd telefonu.

Jeśli zgubisz kartę, chip zbliżeniowy będzie Twoim najmniejszym zmartwieniem - jakie kroki podjąć?

Na koniec, musimy wspomnieć o sytuacji, w której zgubisz kartę płatniczą. Czy wtedy należy obawiać się płatności zbliżeniowych? Tak jak już wspomnieliśmy, nie jest to największy problem. Limity, które są zapisane na karcie, zastrzegają, że po wydanych 150 zł bez podania PINu, trzeba będzie go wpisać przy następnej transakcji. 150 zł jest więc najwyższą kwotą, którą możesz stracić. Nie jest to zatem największy problem przy zgubieniu karty. Pamiętaj jednak, że jeśli stracisz swój „plastik”, stracisz też wszystkie umieszczone na nim dane, a więc datę ważności, kod CVC i numer karty. Często tyle wystarczy, aby dokonać zakupu w Internecie. Dlatego, gdy tylko zauważysz, że brak, natychmiast zastrzeż ją w banku.

Teraz wiesz już jak chronić się przed nieuczciwymi praktykami cyberprzestępców. Zadbaj o odpowiednie etui na karty oraz nie pozwalaj, aby dostęp do nich miał ktokolwiek niezaufany, a Twoje pieniądze będą bezpieczne.

Polecane

pixel