Jak wybrać torbę antykradzieżową­?

2020-06-29
Jak wybrać torbę antykradzieżową­?

Działalność kieszonkowców jest dzisiaj zmorą praktycznie wszystkich dużych miast, więc przydają się w nich takie gadżety, jak torba antykradzieżowa. Dotyczy to ludzi działających w tradycyjny sposób, czy wykorzystujących klasyczne techniki manualne i socjotechniczne do odwracania uwagi i okradania ofiar, jak i robienie tego przy pomocy nowoczesnego sprzętu. Chcąc zabezpieczyć się przed kradzieżą, przydatna okaże się antykradzieżowa torba na laptopa lub zabezpieczenie RFID. Najpierw jednak trzeba mieć świadomość, gdzie tkwi niebezpieczeństwo.

Możliwości kradzieży można podzielić na standardowe i dotyczą one, takich rzeczy jak:

  • torebki i plecaki,
  • portfele i gotówka,
  • podręczny sprzęt elektroniczny,
  • biżuteria.

Powyższe przedmioty leżą w kręgu zainteresowań klasycznych kieszonkowców. Chcąc się przed nimi zabezpieczyć, wystarczy zaopatrzyć się w torbę antykradzieżową.

Torba antykradzieżowa - funkcje

Taka torba powinna skonstruowana tak, by potencjalny złodziej nie był w stanie swobodnie jej wyrwać właścicielowi z ręki, dyskretnie otworzyć, ani przeciąć. Oznacza to, że podczas zakupu należy zwrócić uwagę na to, czy torba ma odpowiednio zaprojektowany system nośny, który pozwoli wygodnie ją trzymać, nawet podczas poruszania się lub w zatłoczonych miejscach, w których jest największe ryzyko napotkania złodzieja.

Kolejną kwestią jest sposób otwierania. Powinien on być tak skonstruowany, by nie dało się go szybko otworzyć. Świetnym rozwiązaniem są na przykład plecami otwierane od strony pleców lub torby, które mają zapięcia po wewnętrznej stronie. Ważne jest też, aby torba była wykonana ze wzmocnionego materiału, gdyż złodzieje często rozcinają torby, torebki i plecaki, a następnie wyciągają ich zawartość. Wzmocniony materiał, który uniemożliwi przecięcie go zwykłym nożem wystarczy, by się przed tym uchronić. Dotyczy to plecaków i standardowych toreb, a także akcesoriów, takich jak torba na laptopa.

Kradzież za pomocą czytników

Nowoczesnym sposobem kradzieży jest wykorzystywanie specjalnych czytników do naliczania opłat z kart kredytowych, zbliżeniowych i debetowych. Aktualnie praktycznie każda karta ma możliwość płacenia zbliżeniowego, co jest niewątpliwie bardzo wygodne, jednak niesie za sobą pewne zagrożenia. Takie karty wyposażone są w system RFID, który odpowiada za komunikację między kartą a czytnikiem. Złodzieje do okradania kart wykorzystują podobne czytniki, które można spotkać w sklepach. Oczywiście jest to robione o wiele bardziej dyskretnie.

Na kradzież tego rodzaju jest się narażonym w takich miejscach jak:

  • sklepy i galerie handlowe,
  • komunikacja publiczna,
  • stadiony,
  • bazary,
  • inne zatłoczone miejsca.

Ten sposób kradzieży polega na dyskretnym zbliżeniu ukrytego czytnika do ofiary tak, by wystarczyło to do skomunikowania się z posiadaną przez niego kartą. Sposób kradzieży jest sprytny, jednak odpowiednia torba antykradzieżowa lub portfel, który posiada zabezpieczenie RFID, w zupełności wystarczy, by się przed takim atakiem zabezpieczyć.

Zabezpieczenie RFID

W celu powstrzymania takiej próby kradzieży wystarczy uniemożliwić potencjalnemu złodziejowi fizyczne zbliżenie się do karty płatniczej z czytnikiem lub wykorzystanie zabezpieczeń blokujących fale o częstotliwości wykorzystywanej przez transpondery. Ta druga opcja jest wykorzystywana w torbach antykradzieżowych i portfelach z zabezpieczeniem RFID. Są one wykonane z materiału, który blokuje fale, przez co czytnik "nie widzi" karty nawet jeśli zostanie do niej przyłożony. Warto, aby torba była wyposażona w przynajmniej jedną kieszonkę z takim zabezpieczeniem.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixel