ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Kradzież tożsamości. Dlaczego jest tak niebezpieczna i jak jej uniknąć?

2022-11-16
Kradzież tożsamości. Dlaczego jest tak niebezpieczna i jak jej uniknąć?

Problem kradzieży tożsamości jest niestety bardzo aktualny. Na czym polega i jak chronić się przed tym procederem? Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, aby mieć pewność, że Twoje dane są w pełni bezpieczne.

Czym jest kradzież tożsamości?

Kradzież tożsamości to proces polegający na bezprawnym wejściu w posiadanie danych osobowych innej osoby i wykorzystywanie ich. Takie dane to m.in. imię i nazwisko, adres, numer PESEL, data urodzenia, numer karty płatniczej czy nawet wizerunek (mamy tu na myśli zdjęcia i wideo). Najczęściej o kradzieży tożsamości mówi się w kwestii kredytów, gdyż mając czyjeś dane osobowe, można zaciągnąć pożyczkę, oraz niekontrolowanych zakupów, gdy ktoś będzie miał dostęp do danych karty płatnicze. Pamiętaj, że w dzisiejszych, cyfrowych czasach, utrata tożsamości jest realnym problemem i może przydarzyć się każdemu z nas.

Przykre konsekwencje kradzieży danych osobowych

Kradzież tożsamości to spory problem, ponieważ czasami mija dużo czasu, zanim zorientujemy się, że ktoś wykradł dane. Często ludzie zauważają to dopiero wtedy, gdy otrzymują jakieś pismo o nieuregulowanych należnościach, np. z banku, w którym zaciągnięta została pożyczka.

Oczywiście złodzieje nie interesują się wyłącznie kredytami gotówkowymi. Mogą wziąć na Twoje nazwisko np. samochód, laptop czy telefon na raty. Mogą też po prostu wykraść pieniądze z Twojego konta. Kradzież tożsamości w Internecie to bardzo powszechne zjawisko. Ile razy słyszałeś o kimś, kto kliknął nieodpowiedni link, otrzymany poprzez SMS i nagle stracił wszystkie pieniądze, które miał na koncie? Pewnie przynajmniej jeden raz.

Nie jest to niestety rzadkość i takich sytuacji jest coraz więcej, dlatego nie odpychaj od siebie myśli, że może to spotkać i Ciebie. Co więcej, ukradzione dane osobowe mogą służyć do różnych innych rzeczy, np. do załatwienia jakiejś sprawy urzędowej, do zawarcia umowy w sieci telekomunikacyjnej czy po prostu do zdyskredytowania danej osoby, poprzez publikowanie treści w jej imieniu.

Portfel Męski Skórzany Antykradzieżowy RFID (brązowy)

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości?

Pamiętaj jednak, że nie jesteś skazany na kradzież danych osobowych. Jeśli odpowiednio zadbasz o zabezpieczenie tych wrażliwych informacji, z pewnością szansa na to, że stracisz pieniądze czy dobre imię, będzie znacznie mniejsza. Na czym więc się skupić?

  1. Dokumenty, takie jak paszport, dowód osobisty czy prawo jazdy, zawsze przechowuj w bezpiecznym miejscu. Trzymanie ich w tym samym portfelu, co pieniądze, nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ, gdy ktoś będzie chciał ukraść Ci gotówkę, zyska wszystko, w tym także dane wrażliwe. Warto więc mieć osobny portfel na dokumenty z zabezpieczeniem RFID, chroniący dodatkowo przed cyfrową kradzieżą danych.
  2. Nigdy nie udostępniaj dokumentów osobom trzecim, nawet jeśli są Ci bliskie. Zostawianie dowodu w ramach „kaucji”, np. przy wypożyczaniu czegoś, jest bardzo złą praktyką, mimo że często wymaganą przez właścicieli różnych firm! Nigdy tego nie rób. Nie pozwalaj także na kopiowanie swojego dokumentu.
  3. Nie podawaj swoich danych w rozmowach z osobami, których nie znasz. Nawet jeśli dzwoni do Ciebie przedstawiciel z Twojego banku. Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie.
  4. Zawsze niszcz korespondencję i stare dokumenty, w taki sposób, aby nie można było odczytać danych.
  5. Kupując w Internecie, zawsze wybieraj bezpieczne, sprawdzone sklepy, a płatności dokonuj tylko za pomocą certyfikowanych firm pośredniczących.
  6. Nie otwieraj e-maili i SMSów nieznanego pochodzenia.
  7. Używaj różnych haseł dostępu i regularnie je zmieniaj, niezależnie czy jest to poczta elektroniczna, sklep internetowy czy bankowość online.
  8. Nigdy nie podawaj swoich haseł i loginów innym osobom, a także nie zezwalaj na ich zapamiętanie przeglądarce.
  9. Używaj programów antywirusowych.
  10. Bądź czujny zarówno w życiu offline, jak i online.

Trzymając się tych 10 zasad, z pewnością znacznie łatwiej będzie Ci zachować bezpieczeństwo danych.

Jak zastrzec PESEL i dokumenty?

Oczywiście nawet najlepsze zabezpieczenia czasem zawodzą. Co zrobić, gdy zorientujesz się, że ktoś wykradł Twoje dane? Natychmiast zastrzeż wszystko, co jest możliwe, a więc dowód osobisty, karty i konto bankowe.

Jak zastrzec PESEL? Skorzystaj z systemu Bezpieczny PESEL, zainicjowanego przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Dzięki temu, że wpiszesz swój numer do takiego systemu, złodziej nie będzie w stanie wziąć żadnego kredytu ani tzw. „chwilówki” na Twoje dane. Karty i konta możesz zastrzec w banku (w placówce, przez infolinię lub przez bankowość online), a inne dokumenty w urzędzie ich wydania lub przez Internet. Zastanawiasz się, gdzie zgłosić kradzież tożsamości, np. gdy stracisz dowód? Możesz to zrobić w dowolnym organie gminy lub przez Internet. Dokument zostanie natychmiast unieważniony. Pamiętaj także, aby kwestię wyłudzenia danych osobowych zgłosić również na policji.

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wszystkie Twoje wątpliwości co do tego, jak ważne jest chronienie danych osobowych. Pamiętaj, aby przekazywać tę wiedzę dalej i chronić swoich bliskich przed atakami oszustów. Oprócz uświadamiania ich o niebezpieczeństwie możesz zabezpieczyć ich finanse, np. obdarowując ich portfelem antykradzieżowym, który będzie stanowił ochronę dla ich kont bankowych! Taki prezent pokaże im nie tylko, że o nich pamiętasz, ale także, że zależy Ci na ich spokoju!

Polecane

pixel