Najczęściej kradzione marki i modele samochodów w 2021 roku. Podsumowanie

2022-04-29
Najczęściej kradzione marki i modele samochodów w 2021 roku. Podsumowanie

Wielu z nas pamięta lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy sprawnie działające, zorganizowane grupy przestępcze, na potęgę dokonywały kradzieży aut. To była prawdziwa plaga! Szczęśliwie ten szalony, i nie do końca przyjazny dla kierowców okres, mamy już za sobą. Nie oznacza to, że nasze samochody są całkowicie bezpieczne. Skala zjawiska jest jednak widocznie mniejsza. Jakie były najczęściej kradzione auta w Polsce w 2021 roku? Jak uniknąć takiego wydarzenia i czy można zmniejszyć ryzyko? Sprawdź nasze podsumowanie!

Ranking kradzionych aut 2021

Świetnym źródłem wiedzy w tym zakresie będzie zestawienie Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Do statystyk w tym wypadku wlicza się dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Na starcie musimy więc pamiętać, że mogą nieco się różnić one od informacji, które możemy znaleźć bezpośrednio w dokumentach posterunków policji. Liczba tych zgłoszeń nie będzie równa. Dlaczego? W danych CEPiK znajdują się bowiem auta wyrejestrowane, ale zgłoszone jako kradzione także jeszcze w roku ubiegłym. Ponadto zdarzają się przypadki, kiedy samochód zostanie odnaleziony, a wtedy jego wyrejestrowanie siłą rzeczy nie jest koniecznie. W związku z tym informacje z CEPiK-u będą służyć jako podstawa wiedzy w rankingu najczęściej kradzionych samochodów w Polsce.

W 2021 roku w Polsce skradziono, i w konsekwencji wyrejestrowanych, zostało 7098 pojazdów. Chociaż to wynik niemal o 3% większy niż w roku ubiegłym, w ostatnich latach można mówić i constansie, ponieważ liczba ta utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie od 2018. To ważna kwestia, jednak miejmy na uwadze, że rynek samochodów osobowych i dostawczych (o dmc do 6 t) to ponad 21 milionów pojazdów. Łatwo policzyć, że rocznie skradzionych zostaje około 0,03% maszyn.

Jak wygląda więc lista najczęściej kradzionych auta w Polsce 2021? Oto zestawienie SAMAR (liczby w sztukach):

  1. Toyota - 950
  2. Audi - 685
  3. BMW - 522
  4. Volkswagen - 506
  5. Hyundai - 453
  6. Mercedes - 450
  7. Renault - 396
  8. Mitsubishi - 289
  9. Kia - 286
  10. Fiat - 248

Musimy dodać, że wpływ na to, jakie są najczęściej kradzione samochody w Polsce mają trzy elementy - rocznik, konkretny model oraz geografia. Dlaczego geografia? Po przełożeniu statystyk z CEPiK-u na mapę dostrzeżemy ciekawą zależność. Otóż regionem, w którym istnieje największe ryzyko utraty pojazdu przez kradzież, jest województwo mazowieckie. Jak łatwo można się domyślić, największe natężenie takich sytuacji ma miejsce w stolicy, w Warszawie (2 848 sztuk). Najbezpieczniejszą okolicą jest z kolei województwo opolskie (58 sztuk). Znamy już najpopularniejsze marki, a jakie modele okazują się być łakomym kąskiem dla złodzieja? To częściowo także zależy od wybranego miejsca na terenie Polski, jednakże w TOP 5 (w sztukach) wymienić można:

  1. Corolla - 214
  2. RAV4 - 198
  3. Tucson - 192
  4. Outlander - 178
  5. A4 - 177

Jak już wspomnieliśmy, znaczenia ma także rocznik. Nie bez kozery najmłodsze roczniki są najbardziej narażone na kradzież. W tym wypadku CEPiK także przedstawia zestawienie TOP 5 (w sztukach):

  1. 2018 - 1050
  2. 2019 - 1010
  3. 2017 - 869
  4. 2016 - 735
  5. 2020 - 541

W związku z tym, jeśli jesteś mieszkańcem Warszawy, a Twoje auto to Toyota Corolla z 2018 roku - miej się na baczności! Jest jednak kilka metod na to, aby przechytrzyć oszustów i nie pozwolić im na zawłaszczenie pojazdu.

Jak uniknąć kradzieży auta?

Aby skutecznie zapobiec pewnym zjawiskom, w pierwszej kolejności musimy poznać źródło samego problemu. Bez wiedzy na temat tego, jakie techniki stosują oszuści, nie stawimy im czoła. Motoryzacyjni przestępcy, to często prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. Jednym z popularnych sposób jest kradzież na walizkę. Jedna walizka to skaner szukający sygnału. Druga, tuż przy aucie, przekazuje ów sygnał do systemu pojazdu. Wystarczy złapać za klamkę, a samochód niejako poprosi o kod klucza. Walizki mają za zadanie przechwycenie kodu i dzięki temu doprowadzają to do otworzenia drzwi.

Metod na to, aby Twoje auto nie trafiło w ręce złodzieja, jest kilka. Mogą to być klasyczne rozwiązania, takie jak strzeżone parkingi lub place pod kontrolą monitoringu przez całą dobę. Inną formą jest prywatny garaż. Tego rodzaju sposoby na oszusta są jednak kosztowne. Comiesięczne opłaty, dzierżawa obiektu lub spora suma do wydania na zakup własnego miejsca. Ponadto w przypadku opisanej wyżej kradzieży na walizkę - nawet monitorowane parkingi nie uchronią nas od straty. Może warto jednak zainwestować w coś tańszego i pewnego? Z pomocą pojawia się etui na kluczyk samochodowy! Jak to działa?

Etui Keyless zabezpieczające kluczyki samochodowe przed kradzieżą (czarny)

Etui na kluczyk Keyless to sposób na przechytrzenie złodzieja niewielkim kosztem! Każdy taki gadżet posiada w sobie system, który blokuje możliwość przechwycenia sygnału emitującego przez kluczyk. Dzięki temu złodziej nie ma szans na odebranie Twojego, stłumionego przez specjalny materiał, sygnału radiowego. Auto jest bezpieczne! Ponadto etui posiada dodatkowe małe przegrody, w których schowasz na przykład kartę do bankomatu. Ona także będzie tam w pełni bezpieczna! Technologia RFID STOP™ pozwala na zabezpieczenie kart przed nieautoryzowanymi odczytami. Wybierając etui na kluczyk Keyless masz do wyboru kilka opcji: określoną kolorystykę, a nawet materiał! Czarne aluminium, czy czarna skóra, naturalna licowa? Wybór należy do Ciebie! Ponadto produkt zapakowany jest tak, aby móc być gotowym, specjalnym prezentem dla kogoś bliskiego.

Chociaż kradzieże pojazdów w Polsce nie są już aż tak częste, jak jeszcze kilkanaście lat temu, takie sytuacje wciąż się zdarzają. Nie chcesz, aby Twój model pojazdu zasilił statystyki i znalazł się na liście najczęściej kradzionych samochodów w Polsce? Chroń kluczyki z zabezpieczeniem Keyless. Dzięki temu uratujesz auta przed próbą włamania i masz pewność, że dołożyłeś wszelkich starań, aby nie dopuścić do kradzieży.

Polecane

pixel