ZAMÓW DO 20:00 kurierem Inpost lub paczkomatami - paczkę WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!

Skóra naturalna czy ekologiczna - po czym poznać?

2020-02-17

Współcześnie mamy szeroki dostęp do najróżniejszego rodzaju materiałów i tworzyw. Jest do dobre zjawisko, albowiem przez odpowiedni dobór ubrań i dodatków możemy lepiej wyrazić swoją osobowość i styl. Jednak jeśli chodzi o prawdziwą jakość, to warto postawić na materiały naturalne.

W przypadku dodatków skórzanych, takie jak portfele, paski i torebki, to rozwój przemysłu tekstylnego sprawia, że czasem trudno jest odróżnić wyrób syntetyczny od prawdziwej skóry. Sprzedawcy z reguły powinni informować z czego dany przedmiot jest wykonany. Niejednokrotnie jednak nie wszystko do końca jest oczywiste. Jak radzić sobie w takich przypadkach? Jakie próby wykonać, żeby nie mieć żadnych wątpliwości?

Czy to naturalna skóra? Wizualny ogląd materiału

Prawdziwa skóra jest przede wszystkim miękka, elastyczna i delikatna. Czasem zdarzają się miękkie portfele ze sztucznej skóry, jednak prawdziwa skóra ma nieznacznie wyższą temperaturę. Sama struktura skóry jest niepowtarzalna. Jej powierzchnia posiada nieregularne pory. Bywa, że i ten element jest skutkiem dobrej jakościowo podróbki. Trzeba wtedy dokładnie prześledzić wzór. Wzór skóry podrobionej będzie się powtarzał co jakiś czas. W prawdziwej skórze wzór porów i drobnych rys, nigdy się nie powtórzy.

Kolejną próbą może być pozostawienie na powierzchni małej kropli wody. Woda na prawdziwym portfelu skórzanym męskim powoli wsiąknie przez pory, pozostawiając widoczny ślad, który po pewnym czasie wysycha. Woda na sztucznej skórze po prostu spłynie. Tego sposobu nie da się zastosować przy skórze polakierowanej. Wtedy można polegać na własnym, wyczulonym nosie. Prawdziwa skóra na posiada swój własny, niepowtarzalny zapach. Jest on mieszanką naturalnych woni i zapachów pozostałych po garbowaniu. Zapach sztucznej skóry jest raczej typowo tekstylny. Można wyczuć wszelkie środki chemiczne.

Jeżeli w portfelu istnieje dostęp do lewej strony powierzchni skóry, to warto się jej przyjrzeć. Spód prawdziwej skóry podobny jest do zamszu i posiada również charakterystyczne dla skóry, nieregularne włókna. Sztuczna skóra jest najczęściej wykończona od spodu jakimś tekstylnym materiałem. Dobre imitacje można lepiej rozpoznać przy pomocy lupy.

Próba ognia i waga

Nie zawsze jest możliwość spalenia, bądź podpalenia próbki materiału. Jeżeli jednak dysponujemy takową, warto zbliżyć do niej płomień zapalniczki. Prawdziwa skóra nie zareaguje, w ostateczności może wydać charakterystyczny zapach palonego białka, dobrze nam znanego z przypadków spalenia włosa lub pióra. Za to syntetyk będzie się dobrze topił, wydzielając nieprzyjemną woń. Może się nawet gwałtownie zapalić.

Jeżeli nie da się przeprowadzić tak drastycznych prób, to można polegać na własnych odczuciach dotyczących ciężaru. Produkt z naturalnej skóry, będzie posiadał większy ciężar niż podobny przedmiot wykonany z syntetyku. Produktami, na które warto zwrócić uwagę są portfele z ochroną RFID dostępne w sklepie Koruma. Połączenie funkcjonalności, designu i najlepszych jakościowo materiałów to przepis na zakup idealny.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

pixel