Czas na podróż: jak bezpiecznie transportować laptop i tablet?
Czy zabierając w drogę sprzęt elektroniczny taki jak laptop czy tablet obawiałeś się o jego los? W końcu w podręcznym bagażu lotniczym nie wszystko się zmieści, a transportowana w luku walizka nie zawsze traktowana jest wyjątkowo delikatnie. Postaramy się wyjaśnić w jaki sposób przewozić taki sprzęt, aby nie uszkodzić go podczas wakacyjnego wyjazdu.
Choć sezon wakacyjny powoli się kończy, to nie brakuje osób, które urlop zaplanowały na ostatnie tygodnie lata. W bagażu bardzo często – poza ubraniami, ulubioną książką i kosmetykami - znajduje się również tablet lub laptop. Dla niektórych to niezbędny kontakt ze światem, inni zabierają urządzenia by np. uspokoić dzieci podczas jazdy samochodem. Niezależnie jednak czy jedziesz autem, pociągiem czy lecisz samolotem – wrażliwą elektronikę trzeba dobrze zabezpieczyć!
Bezpieczeństwo podczas podróży samolotem – co warto wiedzieć?
Zacznijmy od transportu lotniczego. Procedury, wymagania i ogólne zasady przewożenia bagażu w przypadku samolotów diametralnie różnią się bowiem od kwestii samochodu, samolotu czy statku. Z tego względu na lotnictwo poświęciliśmy osobny fragment tekstu.
Jeżeli chodzi o przewożenie urządzeń elektronicznych na pokładzie samolotu, to jest to dozwolone. Możesz zabrać ze sobą smartfon, komputer czy inny sprzęt. Pamiętaj, że nie może on łączyć się z siecią telekomunikacyjną. Jeżeli więc masz w urządzeniu kartę SIM, to po wejściu na pokład przełącz tryb na „samolotowy” lub całkowicie wyłącz sprzęt. Uwaga! Standardowo można zabrać elektronikę na pokład lub do bagażu rejestrowanego, jednak są od tej zasady wyjątki. W niektórych krajach całkowicie zabronione jest chowanie sprzętu do torby podręcznej czy plecaka. Są również urządzenia, które zostały uznane przez urzędników za niebezpieczne z powodu ryzyka wybuchu baterii (wśród nich jest m.in. Macbook Pro w 15-calowej wersji z lat 2015-2017.
O ile niewielki tablet czy smartfon zmieści się do bagażu podręcznego lub kieszeni, o tyle z większym laptopem może być problem. Jak więc ochronić go przed uszkodzeniem w czasie transportowania w luku bagażowym? Umieść laptopa w walizce tak, aby nie ruszał się podczas lotu. Stabilnie go umocuj, okrywając najlepiej ubraniami. W ten sposób zniwelujesz ryzyko zniszczenia. Poszukaj też odpowiedniego etui. Powinieneś je dobrać zgodnie z rozmiarem swojego sprzętu. Taki pokrowiec dodatkowo osłoni urządzenie.
Pamiętaj, że jeżeli zabierasz laptopa na pokład samolotu w bagażu podręcznym, to koniecznie będziesz musiał pokazać go podczas kontroli na bramkach. Umieść go więc w dostępnym miejscu, aby wyjąć go na żądanie pracownika lotniska. Do transportu laptopa na pokładzie możesz wykorzystać specjalne torby antykradzieżowe, które nie tylko ochronią sprzęt przed zniszczeniem, ale również zabezpieczą go przed ewentualną kradzieżą. Pamiętaj też, że w czasie podróży dobrym elementem wyposażenia samego sprzętu będzie zaślepka na kamerę w laptopie. Stosując taką zaślepkę, jeżeli podepniesz się do hotelowego WiFI, masz pewność, że nikt nie będzie Cię w pokoju podglądał! Zarówno zaślepki jak i antykradzieżowe torby znajdziesz m.in. w ofercie sklepu koruma.pl.
Jak przewozić laptopa innymi środkami transportu?
W samolocie mamy ograniczoną liczbę bagaży – najczęściej jest to walizka umieszczona w luku bagażowym oraz maksymalnie dwa plecaki lub torby na pokładzie. Do transportowania tabletów lub komputera (na którym naklejona jest już zaślepka na kamerę w laptopie) służy więc dedykowane etui. Z kolei w przypadku transportu samochodem lub pociągiem najlepiej wykorzystaj specjalne plecaki antykradzieżowe oraz wspomniane torby. Najlepiej postaw na wersje, które zmieszczą więcej niż jedno urządzenie. W ten sposób zaoszczędzisz sporo miejsca w bagażniku.
Układając zestaw w bagażniku zwróć uwagę na to, aby w pobliżu laptopa nie było napojów lub innych produktów, które mogą się na niego wylać w czasie jazdy. Najlepiej torbę z laptopem umieść też nad resztą bagaży. Im mniejszy jest nacisk na urządzenie elektroniczne, tym niższe prawdopodobieństwo, że się uszkodzi. Z drugiej strony nie pozwól, aby sprzęt luźno leżał w bagażniku – ruch w drodze może wpłynąć na kondycję techniczną laptopa lub tabletu.
Kategorycznie niewskazane jest z kolei wożenie sprzętu elektronicznego na tylnej półce w samochodzie. To nie tylko ryzykowne względem stanu technicznego urządzenia, bo nawet delikatne drgania mogą spowodować jego uszkodzenie. Najgroźniejszy w tym przypadku jest fakt, że przy gwałtownym hamowaniu leżący bezwładnie laptop stanie się groźnym pociskiem, który może ranić śmiertelnie Ciebie albo pasażera. Ta zasada dotyczy zresztą każdego bagażu – nie tylko elektroniki.
Zasady przewożenia sprzętu elektronicznego są proste i klarowne. Stosując się do nich możesz mieć pewność, że sprzęt nie ulegnie zniszczeniu w czasie transportu. Na koniec pamiętaj, że podróż to nie tylko konieczność ochrony laptopa lub innych urządzeń elektronicznych. Zadbaj np. o swoje pieniądze biorąc w drogę portfel antykradzieżowy.