Jak kradną nasze auta? 5 najpopularniejszych metod kradzieży samochodów

2022-01-18
Jak kradną nasze auta? 5 najpopularniejszych metod kradzieży samochodów

Mimo iż według policyjnych statystyk w Polsce w ciągu ostatnich lat kradzież samochodów zdecydowanie spadła, wciąż nie jest zjawiskiem na tyle rzadkim, by kierowcy mogli czuć się całkowicie bezpiecznie. Od wyszukanych metod wymagających nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również sprzętu, po klasyczne kradzieże kieszonkowe - sprawdź jak najskuteczniej radzić sobie ze złodziejami samochodów!

Współcześni złodzieje samochodów

Fizyczne uszkodzenie zamka w drzwiach, blokady kierownicy i stacyjki stanowiło niegdyś najpopularniejszą metodę kradzieży samochodu. Dziś często “tradycyjne metody”, zwłaszcza wśród samochodów, w których zamontowany jest immobiliser, nie zdałyby swojego egzaminu, a sama kradzież samochodów stała się dzięki temu trudniejsza. Niestety trudniejsza, nie oznacza, niemożliwa. Współcześni złodzieje samochodów to nie osiedlowi bandyci, a często bardzo dobrze zorganizowane grupy, które dysponują nie tylko zaawansowanym sprzętem elektronicznym, ale również wiedzą, niezbędną do obejścia najnowszych systemów zabezpieczeń.

Mimo iż systemu, który gwarantowałby całkowite bezpieczeństwo pojazdu i ochronę przed kradzieżą jeszcze nie wymyślono, warto poznać kilka sprawdzonych trików i metod, które skutecznie utrudnią przywłaszczenie sobie naszego pojazdu przez osoby niepożądane. Noszenie kluczyków w sposób utrudniający ich kradzież, zabezpieczenie kluczyka Keyless, dbanie o to, by w domu znajdowały się one jak najdalej od drzwi i okien, a także niepozostawianie ich bez nadzoru w takich miejscach jak m.in. szatnie na siłowni czy basenie, choć z pozoru błahe, mogą skutecznie ochronić nasz samochód i zadbać o jego bezpieczeństwo.

Kradzież auta - ile zajmuje dobrze przygotowanym złodziejom?

Oczywiście, wszystko uzależnione jest od konkretnego modelu samochodu, okoliczności, metody, a nawet pory dnia. Niestety obecnie kradzież może trwać dokładnie tyle, ile odjechanie samochodem przez prawowitego właściciela, co znacznie utrudnia zapobieganie, jak również przeszkodzenie w kradzieży.

Niektóre modele wymagają jednak od złodziei większego sprytu i zaangażowania, a samo przywłaszczenie może zająć nawet kilka godzin. Do takiej sytuacji może dojść, kiedy np. złodzieje kradną samochód “na raty”. W pierwszej kolejności włamują się do środka celem sprawdzenia, czy model posiada zamontowany lokalizator lub system powiadamiający właściciela o próbie kradzieży, a następnie, jeśli taka próba zakończy się powodzeniem, przestępcy odjeżdżają pojazdem z miejsca zdarzenia, bez wzbudzania niczyich podejrzeń.

Najpopularniejsze metody kradzieży aut

W miarę rozwoju technologii ewoluował również sposób radzenia sobie z coraz bardziej wyszukanymi zabezpieczeniami samochodów. Coraz rzadziej do kradzieży wykorzystywane są narzędzia mechaniczne, a coraz częściej elektronika, dzięki której samochód przywłaszczany jest bez pozostawienia po kradzieży jakichkolwiek śladów.

Długie obserwacje mające na celu ustalenie gdzie i o jakich godzinach konkretny samochód jest pozostawiany, pozwalają dobrze zorganizowanym złodziejom na zaplanowanie kradzieży w taki sposób, by nie tylko całą operację przeprowadzić dyskretnie, ale również dając im wystarczająco dużo czasu, by dobrać odpowiednie do tego narzędzia. W takich przypadkach nieocenione może okazać zapoznanie z kilkoma najpopularniejszymi technikami stosowanymi przez grabieżców, by móc skutecznie się przed nimi bronić.

Kradzież samochodu na walizkę

Jest to jedna z najpopularniejszych metod, która pozwala złodziejom w szybki i bardzo często całkowicie niezauważalny sposób odjechać kradzionym samochodem z miejsca zdarzenia. Do przeprowadzenia operacji rabusiom potrzebne są dwa urządzenia, służące do przedłużenia sygnału nadawanego z kluczyka prawowitego właściciela pojazdu. Fabryczny system pozwala na komunikację kluczyka z samochodem w odległości zaledwie kilku metrów. Sygnał wzmocniony za pomocą rzeczonych “walizek” wydłuża go do nawet kilkuset metrów.

Cała operacja uwzględnia zatem sprawne działanie dwóch osób. Pierwsza wzmacnia sygnał nadawany z kluczyka, zatem musi się znajdować w jego bliskim sąsiedztwie, np. stojąc pod domem, lub za właścicielem samochodu w sklepie, druga osoba z kolei znajduje się tuż obok pojazdu. Oszukana elektronika samochodu zachowuje się w dokładnie taki sam sposób, jak gdyby został on uruchomiony standardowo, dedykowanym kluczykiem, bez wydawania z siebie jakichkolwiek dźwięków alarmujących. Złodziej bez większego trudu odpala samochód, a ze względów bezpieczeństwa silnik nie zostaje wyłączony nawet po utracie sygnału.

Doskonałym sposobem radzenia sobie z tego typu problemem jest zabezpieczenie kluczyka Keyless. Klatki, pudełka oraz stylowe etui na kluczyki Keyless pozwalają skutecznie zabezpieczyć ich sygnał przed potencjalnymi złodziejami. Każde etui zabezpieczające wyposażone jest w element tłumiący sygnał radiowy SILENTPOCKET®, który sprawia, że kluczyk samochodowy nie otrzyma, ani też nie wyemituje sygnału niezbędnego do uruchomienia pojazdu, dzięki czemu jego przechwycenie zwyczajnie nie jest możliwe.

Aluminiowe etui na kluczyki samochodowe Keyless (czarny, carbon)

Kradzież auta na Game Boya

Metoda polega na wykorzystaniu niewielkiego urządzenia, swoim designem przypominającego przenośną grę elektroniczną. Urządzenie zostało zaprojektowane przez bułgarską firmę, której celem było stworzenie narzędzia ułatwiającego pracę serwisów zamkowych, ślusarskich, a także na potrzeby służb specjalnych, które włamywały się do samochodów celem m.in. przeszukania, czy zamontowania podsłuchu na potrzeby operacyjne. Ostatecznie jak wykazało śledztwo polskich dziennikarzy śledczych, nowe urządzenie jest wykorzystywane także przez złodziei samochodów. 

“Game boy” w przeciwieństwie do popularnej metody “na walizkę” nie wymaga żadnego kontaktu z sygnałem pochodzącym z oryginalnego kluczyka pojazdu. Jest on w stanie przełamać kod dostępu do samochodu, a następnie zapisać go w swojej pamięci, co pozwala na szybkie uruchomienie silnika, a także np. na ponowne otwarcie drzwi. Ponieważ “game boy” przełamuje fabryczne systemy zabezpieczające samochód, jedynym możliwym sposobem radzenia sobie z jego działaniem jest zamontowanie dodatkowych zabezpieczeń w postaci m.in. immobilisera oraz systemu odpowiadającego za odcięcie dopływu paliwa i zapłonu.

Kradzież na butelkę

Jest to prosta i nieinwazyjna metoda, której zadaniem jest wydawanie alarmujących kierowcę dźwięków, zmuszających go do zjazdu na pobocze i opuszczenia pojazdu. Złodzieje umieszczają niewielki przedmiot jak np. butelka pomiędzy nadkole, a oponę. Kradzież auta “na butelkę” wymaga od złodziei czujności, a także odpowiedniej sposobności tzn. sytuacji, w której kierowca bez pasażera, opuszcza w pośpiechu pojazd, zostawiając odpalony samochód z kluczykami wewnątrz.

Sposób kradzieży na lawetę

Ta metoda wymaga od złodziei zdecydowanie większego zaangażowania, a także przygotowania niż pozostałe metody. Do przeprowadzenia kradzieży “na lawetę” niezbędny jest oczywiście odpowiedni sprzęt, ale także obserwacja najczęstszych zachować właściciela pojazdu, uwzględniając godziny i miejsca, w których pozostawia on swój samochód. Mimo iż jest to sposób, który obchodzi wiele zabezpieczeń antykradzieżowych, jest widoczny i bardzo czasochłonny.

Kradzież kluczyków

Jedna z najprostszych i jednocześnie najbardziej bagatelizowany metod kradzieży samochodu. Wbrew pozorom nie wymaga ona tak radykalnych metod, jak m.in. włamanie do domu, czy zastraszenie właściciela. Kluczyki często pozostawiane są w takich miejscach jak szatnie na basenie, czy siłowni, gdzie przed kradzieżą chroni je niewielka, łatwa do zniszczenia kłódka. Nierzadko również kluczyki padają ofiarą kieszonkowców podczas zakupów w supermarkecie lub po prostu są wyjmowane z naszych kieszeni i torebek na chodniku.

Choć sposobów, które byłyby w stanie całkowicie uchronić nas przed kradzieżą samochodu, niestety nie ma, nie oznacza to, że nie jesteśmy w stanie w żaden sposób się przed nimi bronić. Trzymanie kluczyków w trudno dostępnych miejscach, a także takie innowacyjne zabezpieczenia jak Keyless zdecydowanie zmniejszają ryzyko kradzieży, dbając o bezpieczeństwo twojego pojazdu.

Polecane

pixel