Najlepsze sposoby na zabezpieczenie auta przed kradzieżą

2021-03-15
Najlepsze sposoby na zabezpieczenie auta przed kradzieżą

Zabezpieczenie auta przed kradzieżą spędza sen z powiek wielu właścicielom pojazdów. Szukają oni jak najlepszego sposobu, często jednak zapominając o podstawach. Zazwyczaj skupiają się jedynie na zabezpieczeniu kluczyków, choć warto zwrócić uwagę na inne kwestie. W dzisiejszym wpisie odpowiadamy więc na pytanie: Jak skutecznie zabezpieczyć auto?

Jakich błędów unikać?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na miejsca, w jakich parkuje się samochód. Bezpieczne i dobrze oświetlone parkingi mogą uchronić auto przed kradzieżą. Zawsze lepiej jest wybrać parking, który ma monitoring, a strażnik rzeczywiście robi w nocy obchód po placu. Dobre oświetlenie obszaru w znacznym stopniu zniechęci potencjalnego złodzieja przed kradzieżą lub uszkodzeniem samochodu.

Po drugie, nie można nigdy zostawiać otwartego auta. Szczególnie ważne jest to w sytuacjach, gdy idziemy jedynie na chwilę do sklepu lub zamykamy bramę wjazdową na posesję. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak idealną okazję dla złodzieja stanowi taka chwila nieuwagi właściciela pojazdu. Nie wspominając już o tym, jeśli auto pozostaje odpalone, a kluczyki są wewnątrz kabiny.

W aucie nie powinno zostawiać się również portfela, telefonu czy laptopa. Nieważne, czy wszystkie te rzeczy są schowane w torbie czy leżą luzem. Każdy pozostawiony przedmiot wewnątrz samochodu i widoczny przez szybę jest kuszący dla złodzieja.

Immobilizer a kradzież samochodu

Obecnie, niemalże w każdym nowym samochodzie znajduje się immobilizer, który zabezpiecza samochód przed kradzieżą. Co to jest? To wkładka, której zadaniem jest zablokowanie układu zapłonowego lub komputera w momencie, gdy jest on wyjęty ze stacyjki. Blokuje on zapłon, rozrusznik i system zasilania paliwem. By móc uruchomić auto ponownie, kierowca powinien zbliżyć do czujnika immobilizera specjalny nadajnik.

Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, które chroni samochód przed kradzieżą w razie włamania.

Jak działa alarm samochodowy?

Trzeba przyznać, że obecnie alarm samochodowy to jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych form zabezpieczenia pojazdu przez właścicieli. Taki autoalarm ma przede wszystkim za zadanie odstraszyć złodzieja i znacznie wydłużyć czas na dostanie się do wewnątrz kabiny. Alarmy samochodowe z droższej półki oferują wysyłanie za każdym razem innego, dynamicznie generowanego sygnału. Jeśli złodziejowi uda się przechwycić kod za pomocą skanera, będzie on już za moment całkowicie bezużyteczny.

Na rynku dostępne są również alarmy z opcją powiadomienia SMS w chwili, gdy coś niepokojącego zaczyna dziać się z samochodem. Im bardziej nietypowe zabezpieczenia pojazdu, tym większa szansa, że złodziej nie będzie w stanie dostać się do środka samochodu.

Chroń kluczyk w specjalnym etui

Kradzież na walizkę to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów kradzieży aut, które można otworzyć i odpalić, gdy w pobliżu znajduje się kluczyk.

Do tego przestępcy wykorzystują niewielkie urządzenie elektroniczne, zazwyczaj schowane w plecaku, torbie czy walizce (stąd nazwa sposobu kradzieży). Jeden przestępca pociąga klamkę, co powoduje włączenie systemu szukania kluczyka przez auto. Sygnał ten wędruje do “walizki”, która przekazuje go do innego urządzenia, z którym drugi przestępca przemieszcza się w pobliżu domostwa w poszukiwaniu sygnału kluczyka. “Odpowiedź” kluczyka wędruje tą samą trasą, co ostatecznie umożliwia otwarcie auta i jego uruchomienie.

Etui antykradzieżowe - pokrowiec na kluczyk keyless (czarny)

Aby uchronić się przed takim procederem, proponujemy skorzystanie z Etui antykradzieżowego, które jednocześnie chroni sam kluczyk, jak i zapobiega niechcianemu zczytaniu sygnału otwierającego auto. Etui ochronne nie tylko zmniejsza ryzyko przechwycenia sygnału przez urządzenie złodzieja, ale także wykonane jest w sposób solidny i z najwyższej jakości materiałów.

Jak działa to etui antykradzieżowe? Posiada ono wbudowaną technologię SILENTPOCKET. Dzięki niej, kluczyk samochodowy umieszczony w specjalnej kieszonce nie jest w stanie wyemitować żadnego sygnału. Tym samym zarówno kradzież przedmiotu, jak i sygnału, jest niemożliwa.

Warto w tym miejscu pamiętać również, że mury domu nie chronią przed falami radiowymi. Bardzo łatwo jest więc wykraść sygnał nawet, jeśli same kluczyki leżą bezpiecznie na regale w mieszkaniu. Jeśli jednak są przechowywane w dedykowanym do tego etui, ryzyko nieprzyjemnych sytuacji niwelujemy prawie do zera.

Pudełko antykradzieżowe to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie. To również idealny pomysł na prezent dla każdego właściciela nowego samochodu. Tego typu pojemnik działa na zasadzie tzw. klatki Faradaya. Pudełko Faradaya wyścielone jest od środka specjalnym materiałem ekranującym, który dzięki swoim właściwościom blokuje sygnały docierające do i z pudełka. Najważniejsze - by blokowanie sygnału było skuteczne, pudełko musi być całkowicie zamknięte. To podstawa, żeby urządzenie było 100% funkcjonalne. Wyposażone zostało również w technologię SILENTPOCKET, która wycisza wszystkie bodźce. Pudełko jest również niezwykle elegancko wykończone czarnym materiałem przeszytym czarnymi nićmi. Zamykane jest na klamrę w kolorze hematytu. Pudełko może więc stanowić wyrafinowany element wystroju mieszkania, bez specjalnego rzucania się oczy.

Pudełko antykradzieżowe keyless zabezpieczające kluczyki samochodowe (czarne)

Czy lokalizator GPS do auta jest skuteczny?

Coraz więcej kierowców decyduje się na zamontowanie lokalizatora GPS w swoim samochodzie. Dlaczego? Jest to całkiem skuteczna ochrona przed kradzieżą. Kierowca, przy jego pomocy, może w każdym momencie sprawdzić lokalizację pojazdu w czasie rzeczywistym. Sam nadajnik jest montowany w trudno dostępnym miejscu tak, by nie był widoczny. W sytuacji, gdy zostanie wykryta próba blokowania sygnału GPS, lokalizator informuje o tym incydencie właściciela pojazdu za pomocą wiadomości SMS. Najbardziej zaawansowane lokalizatory GPS posiadają również mikrofon, który rejestruje rozmowy ze środka auta.

Taka metoda w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo i podnosi pewność, że samochód jest jeszcze dodatkowo zabezpieczony.

Inne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą

Choć wydaje się, że moda na to rozwiązanie minęła wraz z XXI wiekiem, wielu kierowców wciąż montuje na samochodowych kierownicach specjalne blokady. Kiedyś było bardzo łatwo je obejść i wielu właścicieli, pomimo zabezpieczeń, traciło swoje pojazdy.

Obecnie blokady na kierownicę są już o wiele bardziej skuteczne. Montowane są na stałe pod kolumną kierowniczą, a unieruchamiane są przy pomocy klucza. Takie zabezpieczenie będzie wymagało od złodzieja większego sprytu i przede wszystkich więcej czasu na jego obejście.

Blokada skrzyni biegów jest także powszechnym zabezpieczeniem auta przed kradzieżą. Co ciekawe - i najważniejsze - takie zabezpieczenie sprawdzi się zarówno w pojazdach z automatyczną, jak i manualną skrzynią biegów.

Wielu kierowców coraz częściej sięga również po profesjonalne przyciemnianie szyb lub obklejanie auta specjalną powłoką. Przyciemnione szyby automatycznie chronią zawartość tylne kanapy i bagażnika. Warto jednak pamiętać, że absolutnie nie jest to odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, a jedynie czynnik poprawiający jego bezpieczeństwo. Również folia ochronna ma za zadaniem chronić powłokę lakierniczą przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Jakie ubezpieczenie pojazdu wykupić?

Skuteczna ochrona pojazdu to również jego dobre ubezpieczenie. Wielu kierowców, oprócz obowiązkowej polisy OC, czyli ochrony cywilnej, wybiera również dodatkowe pakiety. Mowa tutaj na przykład o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków lub o autocasco.

Dlaczego? To dodatkowa forma zabezpieczenia samochodu, także przed kradzieżą. Polisa AC jest w stanie w razie kradzieży pojazdu wypłacić całkiem spore odszkodowanie. Najważniejsze, by wartość ubezpieczenia była stała przez cały czas jego trwania i - jeśli to możliwe - był w nim udział własny. Tym samym jest szansa na obniżenie kosztów polisy.

Liczba kradzieży samochodów z roku na rok spada, jednak kierowcy wciąż martwią się, że ich pojazd padnie ofiarą złodziei. Według statystyk, aż 80% aut trafia po kradzieży na rynek wtórny.

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem warto również upewnić się, że ten nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych zabezpieczeń mechanicznych lub elektronicznych w aucie. Jeśli pojazd zostanie skradziony, a właściciel nie wywiąże się z ustalonych parametrów, wówczas odszkodowanie może zostać nawet w całości niewypłacone.

Jeśli pojazd zostanie jednak skradziony, ważne jest wówczas wyrejestrowanie go. Pozwoli to nie płacić dalej składki ubezpieczeniowej za auto, które już nie jest własnością. Odszkodowanie po kradzieży samochodu wynosi zazwyczaj równowartość rynkowej ceny samochodu w momencie kradzieży, a nie w momencie zawierania umowy z ubezpieczycielem. Warto o tym pamiętać, ubiegając się o wypłatę odszkodowania.

Zabezpieczenie felg - to szczegół, ale równie istotny

Jeśli w aucie są zamontowane felgi aluminiowe, warto zadbać również o ich zabezpieczenie. Obręcze wykonane ze stopu aluminium najczęściej padają łupem złodziei. Dzieje się tak, dlatego, że markowe modele to niejednokrotnie spory koszt dla właściciela auta, chcącego wyróżnić się czymś na drodze. Używane, w dobrym stanie, są więc łakomym kąskiem.

Aby zabezpieczyć felgi aluminiowe, należy zakupić specjalne śruby ochronne do felg lub nakrętki antykradzieżowe do felg. Rozwiązanie to nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa pojazdu, jednak znacząco obniża ryzyko wystąpienia przykrych incydentów. To z pewnością dobra metoda na odstraszenie złodzieja.

Jednym z pomysłów jest specjalna obręcz zabezpieczająca sterowana głosem. Fala dźwiękowa zostaje przekształcona w fizyczny wzór. Można go potem wydrukować w kształcie okręgu. Właściciel samochodu dostaje specjalny klucz. Dodatkowo, nieregularny kształt wzoru dodatkowo utrudni kradzież felgi.

Pomimo wielu sposobów na zabezpieczenie samochodu, wciąż nie istnieje taki, który byłby stuprocentowo skuteczny. Doświadczony złodziej będzie potrafił sobie poradzić zarówno z blokadą na kierownicę, jak i z blokadą skrzyni biegów. Istotny jest jednak fakt, że im więcej mechanizmów ochronnych, tym pojazd pozostaje bezpieczniejszy. Wciąż świetnym rozwiązaniem śledzącym jest lokalizator GPS, który przekaże dokładne miejsce przebywania auta. Jest w stanie także wysłać powiadomienie w formie SMS.

Niestandardowe formy zabezpieczenia samochodu są wciąż najchętniej wybieranymi metodami ochronnymi.

Polecane

pixel